Söylenti Urfa'yı ayağa kaldırdı

Söylenti Urfa'yı ayağa kaldırdı.15939
  • Giriş : 22.02.2008 / 15:01:00

Şanlıurfa'da ''hazine arazilerinin vatandaşlara dağıtılacağı'' söylentisi üzerine, son iki haftadadır bir grup arzuhalci, Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü önünü mesken edindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şanlıurfa'da ''hazine arazilerinin vatandaşlara dağıtılacağı'' söylentisi üzerine, son iki haftadadır bir grup arzuhalci, Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü önünü mesken edindi. Yapılan açıklamalara rağmen, söylentilere inanan bazı vatandaşlar, Esentepe Mahallesi'ndeki Tarım Reformu Bölge Müdürlüğüne gelerek, dağıtılacağı iddia edilen arazilerden yararlanmak için başvuru yapmaya devam ediyor.

Müracaatlar son günlerde azalsa da müdürlükte işlerin aksamasına neden oluyor. Bölge Müdürü Mustafa Hayri Bilim, yaptığı açıklamada, ''devletin hazine arazilerini dağıtacağı'' söylentisinin hiçbir temelinin olmadığını söyledi. Böyle bir söylentinin kim tarafından ve ne şekilde duyurulduğunu bilmediklerini belirten Bilim, yaklaşık 2 haftadır müdürlük binası önünde uzun kuyruklar oluştuğunu; resmi olarak kurumlarına yapılan başvuruları da almak zorunda kaldıklarını bildirdi. Vatandaşlara söylentinin doğru olmadığını anlatmaya çalıştıklarını ancak, vatandaşların yine de söylentiye inandığını belirten Bilim, son iki haftadır kuruma binlerce dilekçe geldiğini kaydetti. Resmi prosedüre göre, devletin ihtiyaç duyulması halinde vatandaşlara toprak dağıtabildiğini, fakat bunun uzun bir resmi süreç gerektirdiğini bildiren Bilim, ''Bu şekilde söylentiler üzerine toprak dağıtılmaz. Başvurular nedeniyle kurumumuzun günlük işleri aksamaya başladı. Dilekçeleri köylere göre tasnif ederek, 'söylentinin doğru olmadığına' yönelik yazı yazmayı düşünüyoruz. İnsanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Her söylenene inanmasınlar'' diye konuştu.

-KAZANÇ KAPISI OLDU-

Bu arada, son günlerde bölge müdürlüğü önünde ''mesai yapmaya'' başlayan bir grup arzuhalci, ilçe ve köylerden başvuru için gelen vatandaşların dilekçilerini 2 ila 3 YTL karşılığında dolduruyor. Yaklaşık 2 haftadır müdürlük önünde olduklarını belirten arzuhalciler, bir arzuhalcinin günlük ortalama 150-200 dilekçe doldurduğunu kaydettiler. Bazı çocuklar da matbu dilekçe örneğini, vatandaşlara 1 YTL'den satmaya çalışıyor. Müdürlüğe gelemeyen bazı vatandaşların ise postayla başvuru yaptığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious