söylentileri doğru çıkmadı

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Edirne'de balık ölümlerine rastlandığı söylentileri doğru çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, İpsala İbriktepe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Güder'in, her geçen gün sanayi atıklarıyla kirlenen Ergene Nehri'nin zehrinin barajlara akıtıldığı için balık ölümleri gerçekleştiği yönündeki açıklaması üzerine inceleme başlattıklarını balık ölümlerine rastlanılmadığını açıkladı. Miroğlu, "Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü, Sultanköy-İbriktepe Baraj ve gölünde balık ölümlerinin yaşandığı ihbarı üzerine yapılan kontrolde, balık ölümüne rastlanılmadı." dedi.
İl Özel idaresi Genel Sekreterliği tarafından, İpsala ilçesindeki, Sultanköy-İbriktepe baraj ve gölünde balık ölümlerinin yaşandığı belirtilerek araştırılması istendiğini ifade eden Miroğlu, şunları söyledi: "Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca baraj ve çevresinde inceleme yapıldı. Ekipler, baraj ve çevresinde balık ölümüne rastlanmadı. Sultanköy-İbriktepe Baraj ve gölüne Sarıcaali pompa istasyonundan açık kanalla Ergene Nehri'nden su pompalandığı tespit edildi. Ayrıca baraj ve pompa istasyonundan 2 farklı noktadan su numuneleri alınarak müdürlük bünyesindeki Su Kirliliği Laboratuarı'nda analiz edildi. Alınan su numunesinin amonyum azotuna göre 2. sınıf, nitrit azotuna göre 3. sınıf, bakıra göre 3. sınıf, kurşuna göre 4. sınıf ve kimyasal oksijen ihtiyacına göre 4. sınıf kıta içi yüzeysel su kaynağı özelliği gösterdiği saptandı."
Kooperatifin probleminin Meriç Nehri'nin suyunun bu dönem az olmasından kaynaklandığına dikkat çeken Miroğlu, 2007 yılının kurak geçmesi nedeniyle su depolanması gerektiğini söyledi. Miroğlu, "Ergene Nehri ile ilgili çalışmalar hem bakanlık hem de TRAKAB nezdinde sürüyor. Nehrin temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda şu anda bakanlık proje yaptırıyor. Bu iş kolay değil. Ya balığı tercih edeceğiz ya da sulamayı tercih edeceğiz. Meriç Nehri'nde su azaldı. Tahminimce problem oradan kaynaklanıyor. Şimdi Meriç'te su az olunca Ergene'den su veriliyor." dedi.
Edirne İpsala İbriktepe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Güder ise, barajlarda temiz su yerine her geçen gün sanayi atıklarıyla kirlenen Ergene Nehri'nin zehrinin aktığını belirterek, kirlilik nedeniyle barajlarda balıkların ölmeye başlağını iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious