Soylu, erken seçim istedi

Soylu, erken seçim istedi.16637
  • Giriş : 05.08.2008 / 15:57:00

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, mevcut Meclis anayasayı değiştirmeye çalışırsa kapatma davasından daha büyük kriz çıkacağını savundu ve erken seçim istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soylu, Beyaz Yürüyüş kapsamında Amasya'dan geldiği Çorum'da Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Nuhut tarafından büyük bir konvoyca karşılandı.
Düzenlediği basın toplantısında partililere seslenen Soylu, "Kırat'ın alternatif olduğunu anlatmak ve büyük DP misyonunu yeniden milletle buluşturmak için 5 aydır yollarda olduğunu" söyleyerek, Beyaz Yürüyüş'ün ahlaklı siyaset ve demokrasi, ayırmayan, ayrıştırmayan, ötekisi olmayan, herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu bir Türkiye hedeflediğini savundu. Soylu, "alternatif yok diyenlerin, siyaset mühendisliği ile kutsal değerler üzerinden siyaset yapanların bu ülkenin enerjisini boşa harcadığını" söyledi.

Kutsal değerler üzerinden siyaseti ayıp ve ahlaksızlık saydıklarını vurgulayan Soylu, ülkedeki sıkıntıların proje üretemeyenlerin zayıflığından kaynaklandığını anlatmaya çalıştığını söyledi. Türk siyasetinin bir tek 1950-60 arasında siyasetin malı olduğunu, bu dilim dışında hep “ara rejim” sendromu yaşadığını belirten Soylu, hedeflerinin Türk siyasetini yeniden millet odaklı hale getirmek olduğunu bildirdi.

ERDOĞAN'A “TEK ADAM, TİRAN” GÖNDERMESİ

Konuşmasında özellikle AKP'ye yönelik eleştiri dozunu yükselten Soylu, 2002'de siyaseti “delikanlılık üzerinden biçimlendirmeye çalışmakla” tanımladığı Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı Türk siyasi hayatını “tek adamlığa”, “tiranlığa” götürmekle suçladı. AKP hakkında açılan kapatma davasına gönderme yapan ve 14 Mart sonrası süreçte AKP'nin kapatılmasına en şiddetli DP'nin karşı çıktığını anımsatan Soylu, davanın AKP'ye bir hayat öpücüğü olduğunu, dava ile gerçek sorunların üstünün örttüğünü kaydetti. Dava sürecinde “AKP'yi kapatmayın hakkından ben gelirim” dediğini savundu.

Soylu, “Başbakan Anayasa Mahkemesi'nden kendini kurtardı da bizden, Demokrat Parti'den, Süleyman Soylu'dan kendini nasıl kurtaracak” dedi.

ANAYASA DEĞİŞMEDİKÇE KRİZ DEVAM EDER

Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile “belirsizliğin” sona erdiğini ancak “ekonomik ve siyasal krizin tam ortada durduğunu” kaydetti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın “Bir daha böyle dava gelmeyin” dediğini aktaran Soylu, Kılıç'ın doğruyu söylediğini bildirdi. 1982 Anayasası'nı Türkiye'ye giydirilmiş deli gömleğine benzeten Soylu, Türkiye anayasası ve siyasal sistemini değiştirmedikçe krizin devam edeceği uyarısında bulundu. Soylu, mevcut siyasal sistem ve anayasanın kriz üretmek üzerine kurulu olduğu bildirdi.

“Rejim muhafızı” olarak tanımladığı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile cepheleştirmeyi ortaya koyan Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'yi gerginleştirdiğini savunan Soylu, "husumet enerjisinin boşalması" gerektiğini söyledi.

Soylu, anayasanın ve siyasal sistemin demokratik, sivil, halka dayalı bir şekle dönüştürülmesi gerektiğini vurgularken, mevcut siyasal sistem ve anayasanın Türkiye'nin başına bela olduğunu kaydetti.

ÖNCE SEÇİM SONRA ANAYASA

Anayasa değişikliği tartışmalarına bir uyarı ile katılan Soylu, “Bu meclis anayasa yapmaya çalışırsa kapatmadan daha büyük bir kriz baş gösterecektir” dedi. Soylu, bu uyarısını türbanla ilgili Anayasa Değişikliği Anayasa Mahkemesi'nden dönen Meclis'in kadük kalması olarak gerekçelendirdi. Soylu, “Meclis anayasa değiştirmede ve yasa yapmada yok hükmündedir. Çünkü kendi iradesini ezdirmiştir” şeklinde konuştu.

Soylu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de gerginlik için “Bu iklimi değiştirmek lazım” dediğine işaret ederek, “Onun için makul bir sürede yeni bir anayasayı oluşturmak adına Türkiye seçime gitmelidir” diye konuştu.

TÜRKİYE İKİ HANELİ ENFLASYONU OTURDU

Türkiye'yi şoka sokan Temmuz ayı enflasyon rakamlarına da değinen Soylu, hükümete eleştirilerini sürdürdü.
Soylu, “Dün açıklanan rakamlar Türkiye'nin geleceğine konan ambargodur” derken, Türkiye'nin iki haneli enflasyona oturduğu tespitini yaptı. Soylu, “Bu enflasyon oranı hükümetin ekonomi politikalarının iflasının tam karşılığı” dedi.
Hükümetin ekonomideki olumsuzlukları daha önce açılan kapatma davasına bağladığını, ancak davanın bittiğine dikkat çeken Soylu, hükümete “Hükümet bundan sonra artık gemilerini hangi kazığa bağlayacak bilmiyorum” diyerek taşlama yaptı. .

MERKEZ SAĞ ELBİSESİ ERDOĞAN'A BOL GELİR

Soylu, Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilerini sürdürürken Başbakan Erdoğan'ın AKP'nin merkez sağ olduğu söylemine ilginç bir benzetme ile karşılık verdi. Soylu, “Merkez sağız, Demokrat Parti'nin elbisesini giydik diyorlar. Ama bu babasının elbisesini giymiş çocuk gibi pek üzerlerine bol gelir. Boylu, poslu, yiğit görünürler de içleri koftur, boştur” dedi.

Soylu, Çorum'daki temasları çerçevesinde Çorum Ziraat Odası ile Çorum Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*