Soylu'dan, Anap ile birleşme sinyali

Soylu'dan, Anap ile birleşme sinyali.8308
  • Giriş : 19.02.2008 / 18:22:00

DP'nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Süleyman Soylu, 22 Temmuz seçimlerinden önce gereçkleşemeyen DP - ANAVATAN birleşmesiyle ilgili çok çaprıcı açıklamalar yaptı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muhammet KUTLU'nun röportajı

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin Cafesiyaset'e önemli açıklamalarda bulundu. ANAVATAN Partisi ile birleşme takvimi olarak 2008 sonbaharının bile geç olacağını söyleyen Soylu tarih de verdi...

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin görüşlerini Cafesiyaset okurlarıyla paylaştı. Cafesiyaset'e çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Soylu, ANAVATAN ile birleşme takvimi olarak 2008 sonbaharının bile geç olacağını söyledi.

Soylu, birleşme sürecini AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yakından izlemesi konusunda ise 'Allah korusun' şeklinde konuştu.

Soylu, partisinin yerel seçimlerin sürpriz partisi olacağı iddiasında bulunurken, genel başkanlık koltuğuna başarılı olmak için oturduğunu belirterek bazı yerlere ince mesajlar gönderdi. İşte Soylu�nun söyledikleri:

Sayın Soylu, partiniz ve ANAVATAN arasındaki birleşme konusunda, AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oldukça ilgili olduğuna yönelik değerlendirmeler hakkında ne söyleyebilirsiniz?
Sayın Mumcu'nun dışında, telefon görüşmelerinin dışında böyle bir şeyin olduğunu hiç bilmiyorum. Çok da ayıp kaçar. Bir başka siyasi partinin belediye başkanının ülkemizin bu iki önemli ve köklü partisinin birleşmesi sürecine müdahil olması mümkün değil.

Hem ANAP hem DP tabanına müdahale iki siyasi partinin geçmişine de çok ters olur. İki partinin de tarihine hakaret olur. Allah korusun diyorum. İki siyasi partiyi de böyle bir şeyden Allah korusun derim. Doğru da bulmam. Ben ismi geçenlerin de böyle bir işin içinde olduğunu hiç sanmıyorum. Bu yönde de herhangi bir duyum ya da bilgi sahibi değilim.

-ANAVATAN ile DP'nin birleşmesiyle ilgili olarak Sayın Erkan Mumcu ile görüşmeniz, temasınız var mı? Görüşmeyi sürdürüyor musunuz?
Sayın Mumcu ile iki üç kez görüştük telefonda. Çok iyi niyetli bir yaklaşım konusu. İki partinin de birlikte hareket etme niyeti olduğunu hepimiz biliyoruz. Kabul etmek gerekir ki, kamuoyu bir defa bu işle meşgul oldu, yoruldu. Hayal kırıklığına uğradı. Bir kez daha hayal kırıklığına uğratmamak için dikkatli olmak, gizli yürütmek lazım. Buna dikkat ediyoruz biz de. Şimdiki birleşme organik bir birleşme olacaktır. Bunu sağlayabilmek için tüm dikkatimizle çaba sarf ediyoruz.

İki siyasi partinin birleşmesi çabaları yerel seçimlere kadar sonuçlanabilir mi? Yerel seçimler 2008 sonbaharına alınırsa iki parti yine birleşememiş mi olacakt?
Ben, iki partinin organik birleşmesi için 2008 Ekim ayını bile çok geç görüyorum. Bu tarihten önce iki partinin birleşmesi mümkündür. Hedefimizi bu şekilde koyuyoruz.

Göreve geldiğinizden beri kısaca ne gibi çalışmalar, açılımlar yaptınız?
Kongremizin bize verdiği görev, ağır bir görevdir Büyük bir görevdir. Partimizin yeniden derlenmesi, toparlanması, ayağa kalkması görevidir. Bir taraftan tüzük komisyonlarımız toplanıyor, belediye başkanlarıyla bir araya gelip yaptıklarımızı, yapabileceklerimizi değerlendiriyoruz. Türkiye'nin durumunu değerlendiriyoruz. Genel Merkezimizi Akay'a taşımayı düşünüyoruz. Bir araştırma geliştirme organizasyonu yapıyoruz. Değinilmeyen konularla ilgili mümkün olduğunca partimiz çalışmalar ortaya koyuyor. 81 ilde 50 GİK üyemiz çalışmalar yapıyorlar. Tüm teşkilatlarımızı sürekli dolaşarak zinde tutuyoruz. Kırat gibi, hizmet için dur durak demeden koşmayı sürdürüyoruz.

Yerel seçimlerde eksiksiz yarışa katılacak mısınız? Yerel seçimlerde partinizin nasıl bir performans göstermesini bekliyorsunuz?
Yerel seçimlerle ilgili olarak geçen Cumartesi günü düzenlediğimiz toplantıda çok büyük moral depoladık. Genel Başkan olarak belediye başkanlarımızla tekrar onur duydum. Hem çalışmaları, hem ortaya koydukları vizyon, halka hizmet için kazandıkları birikim, DP�nin geleceğe güven duymasını sağlayan bir ortam oluşturmaktadır. Türkiye'nin her tarafında eksiksiz olarak seçime gireceğiz. DP'nin yerel yönetimler açısından kendi özgün politikalarını oluşturan, milletiyle bütünleşen yaklaşımını ortaya koyacağız.

-Sayın Tansu Çiller, bir süre sonra Süleyman Bey, sizinle birlikte siyaset yapmayı çok isterim dese bunu nasıl karşılarsınız? Koltuğunuzdan kalkıp onu davet eder misiniz?
Zaten biz, partimizin bütün tecrübesiyle bir arada olması gerektiğini söylüyoruz. Bana kongrenin verdiği görev, başarılı olmak görevidir. Göreve geldiğimizden bu yana hem eski genel başkanlarımızın hem çeşitli kademelerde görev almış büyüklerimizin, partimizin başarısı için büyük bir çaba ortaya koyduğunu görüyorum. Mesele partimizin başarısıdır. Onun ötesinde hiçbir şey söz konusu değildir. Amaç partiyi ve liderini başarılı kılmaktır.

Gün bu gündür. Benim başarısız olmamdan birileri medet ummamalı. Bizim kitabımızda da başarısızlık yoktur. Yerel seçimlerde DP sürpriz parti olacak. Çok büyük başarı elde edecek. Bunu iddiayla söylüyorum.

Başörtüsü konusundaki değişikliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tek kelimeyle söylemek gerekirse; amaç bireysel hak ve özgürlük olmalı.

Yeni anayasa çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hükümet partisini önemli bir zikzaklar içinde görüyorum. Yapboz anlayışında görüyorum. Önce sivil Anayasa konusunda kararlılık ortaya koymuşlardı. Sonra bunu sulandırdılar. Sivil Anayasa için çalışma yapanları da gücendirdiler. Bir zihniyet değişimi gerçekleştiremediler. Türkiye�de yapılması gereken dönüşümü gerçekleştiremediler. Bu bir kararlılık işidir. Ben hükümeti bu konuda kararlı görmüyorum. Hükümeti her alanda bir adım ileri, bir adım geri hareket eder görüyorum. Sivil
anayasa konusu da tam bir sükutu hayal olmuştur.

CAFESİYESET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious