Soylu'dan reform çağrısı

Soylu'dan reform çağrısı.9701
  • Giriş : 29.03.2008 / 17:31:00

DP yerel seçimler öncesi rotasını çiziyor. Partililer İstanbul'da buluştu. Lider Soylu yeniden yapılanmaya dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu,merkezi yönetimi aşırı derecede kuvvetli olan devletlerin bilgi toplumu olmasının zor olduğunu ifade ederek, ''Türkiye, bilgi toplumu olmak istiyorsa devlet yönetimini yeniden yapılandırmalıdır'' dedi.

Soylu, partisince, Midas Otel'de düzenlenen ''Yerel Yönetimler Genel Strateji Program Toplantısı ve Arama Konferansı''nda yaptığı konuşmada, düzenlenen programda DP'nin yerel seçimlerde nasıl bir politika izleyeceği konusunun irdeleneceğini söyledi.

Parti olarak yerel yönetim politikalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Soylu, dünyanın yerelleşmeye değer verdiği bir dönemde Türkiye'nin giderek merkeziyetçi bir yapıya büründüğünü iddia etti.

Devlet yönetiminin yeniden yapılandırılması gerektiğini, kamu yönetimi sisteminin ihtiyaçları karşılayamadığını ve etkili kullanılmadığını belirten Soylu, ''günü kurtarma ihtiyacıyla yapılan icraatların'' gelecek kuşakları derinden sarsacağını ve bedel ödeteceğini savundu.

Hükümetin yerel yönetimlerle ilgili çıkardığı kanunların, merkezi yönetimi güçlendirdiğini ifade eden Soylu, belediyelerin kapatılmasının yaşanan sorunları çözmeyeceğini, yetki ve görev alanları bakımından yeni sorunlar doğuracağını öne sürdü.

Soylu, Türkiye'de, ''yavaş işleyen, pahalı çalışan, sorumsuz ve ne yapacağını bilmeyen görevlilerden oluşan, karmaşık bürokratik yapısı olan yerel yönetim anlayışının uygulandığını'' anlatarak, son çıkartılan yasaların yerel yönetimlerin kendi bütçesini oluşturmasına izin vermediğini, belediyelerin öz gelirlerinin azalmasına neden olduğunu kaydetti.

''Merkezi yönetimi aşırı derecede kuvvetli devletler, bilgi toplumuna en uzak devletlerdir. Türkiye, bilgi toplumu olmak istiyorsa devlet yönetimini yeniden yapılandırmalıdır'' diyen Soylu, yerel yönetimlere genel bütçeden verilen paya göre kişi başına 488 YTL düştüğünü bu parayla da toplumun bilgi çağına ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Yerel yönetimlerde başarılı olmak için iş ahlakı ve dürüstlük ölçüsünün tamamen sağlanması ve reel politikalarla vatandaştan oy istenmesi gerektiğini belirten Soylu, yerel seçimlere yönelik çalışmalara 4 Nisan Cuma günü gerçekleştirecekleri Çanakkale gezisiyle başlayacaklarını kaydetti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious