Soylu'ya göre krizden çıkış yolu

Soylu'ya göre krizden çıkış yolu.11551
  • Giriş : 13.06.2008 / 15:17:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 15:20:57

Beyaz yürüyüşüne devam eden DP lideri Soylu Tekirdağ'da. Kameraların karşısına geçti DP ve çıkış yolunu gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümete ve muhalefete erken seçin çağrısında bulunan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, "Türkiye'nin erken genel bir seçimden başka sistemini rahatlatacak herhangi bir çıkışı yoktur." dedi.

Hükümetin AK Parti'ye 14 Mart'ta açılan kapatma davasında sine-i millete dönmesi gerektiğini kaydeden Soylu, geç kalınsa da bugün yapılması gerekenin erken seçim olduğunu vurguladı.

Çanakkale'den başlattığı ''Beyaz Yürüyüş'' kapsamında geldiği Tekirdağ'a bir basın toplantısı düzenleyen DP Genel Başkanı gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Rodosto Otel'de gerçekleşen basın toplantısında Soylu, konuşmaları ile hükümete yüklendi. Demokrasi vurgusu yapan Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili verdiği kararı eleştirdi.

Soylu, "Eğer bugün Türkiye'de gerginlik varsa hükümet bu gerginliği yok görmemelidir. Bu gerginliğin taraflarını Türkiye'nin geleceği adına tatmin etmelidir. Doğrusu budur. Hükümetin yapması gereken bir şey var Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte eğer biraz demokrasi inançları varsa, parlementer ve demokratik sisteme inanıyorlarsa, Türkiye'de demokrasi ve siyasetin devam etmesini bir irade olarak ortaya koymaya cesaretleri varsa yapmaları gereken tek şey sine-i millete dönmektir." dedi.

14 Mart'ta açılan kapatma davasında sine-i millete dönmesi gerektiğini kaydeden Soylu, geç kalınsa da bugün yapılması gerekenin erken seçim olduğunu vurguladı.

Soylu, "14 mart olduğu gün bu başbakan demokrasiyi bir atlama taşı olarak görmesiydi, sadece rahmetli, Özal ve Menderes'in resimlerinin ortasına girmekle demokrat olunabileceği konusunda kendisini ve etrafındakileri atdatmasaydı bugün yapılması gereken şey hemen erken seçim kararı almaktı. O kaçtı. Şimdi yapılması gereken şey milletin iradesine 'ben beceremedim, ben yapamadım, senin bana verdiğin o üstün yetkiyi kullanamadım, senin verdiğin yetkiyi kendi becereksizliğim, kendi basiretsizliğim, kendi işbilmezliğim sayesinde ezdirdim. Sine-i millete dönüyorum' yapması gereken iş buydu. Ben bunu Anayasa Mahkemesi'nin kararı açıklandığında da söylemiştim, bugün de söylüyorum. Türkiye'nin erken genel bir seçimden başka sistemini rahatlatacak herhenagi bir çıkışı yoktur." diye konuştu.

Demokrasiler mucizevi formüller bulmadığını dile getiren Soylu, "Demokrasilerin formülleri bellidir. Demokrasilerin forrmülleri tarafları rahatlamak ve yol açmak adına ortaya koyacaklarını belirleyen bir makul sistemdir. Ya erken seçime gidersiniz ya sine-i millete dönersiniz, ya da büyük bir uzlaşma ve mutabakat bulursunuz. Bugün bir uzlaşmayı ve mütabakatın bulma şansı ortadan kalkmıştır. Çünkü taraflar keskinleşmiş, taraflar herhangi bir çözümü üretecek durumda değildir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious