Sözde Ermeni soykırımı dersine karşı tepki

Sözde Ermeni soykırımı dersine karşı tepki.11713
  • Giriş : 04.02.2008 / 14:19:00

Kanada'da müfredata giren sözde Ermeni soykırımı dersine karşı e-posta kampanyası başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED), Kanada'nın Toronto Kenti'nde okulların ders müfedatına giren sözde Ermeni soykırımına karşı e-posta kampanyası başlattı.
Sözde Ermeni soykırımını konu alan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Kanada'nın Toronto Kenti'ndeki okullarda seçmeli ders olarak okutulmasına, Türk sivil toplum kuruluşlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. Ermeni Diasporası'nın vakıf ve dernek çatısı altında dünya siyasetine yön veren ülkelerde lobicilik faaliyetlerini artırdığını belirten ASİMED Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Kanadalı gençlere verilecek dersin ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi. Öğrencilerin sözde soykırım iddialarını gerçek olarak algılayacakları ve ebeveynlerine, gelecekte de çocuklarına anlatmalarının Türkiye açısından sakıncalığı olabileceğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, Kanada'daki Türk öğrencilerin de şiddete maruz kalabileceğini vurguladı.

Kanada'nın başkenti Ottowa'da 1985 yılında Türk Büyükelçiliği'ne Ermeni teröristlerce saldırı gerçekleştiğini hatırlatan Eğilmez, "Ermeni çeteleri saldırı sırasında bir de Kanadalı güvenlik görevlisini öldürmüştür. Buna rağmen Kanada 1996, 2000 ve 2004 yıllarında sözde soykırımı tanıyan kararlar almıştır." dedi.

ASİMED olarak Kanada Meclisine (info@parl.gc.ca) hem de Toronto'nun en önemli gazetelerinden Toronto Star'ın editörlerine (city@thestar.ca) Ermeni Diasporası'nın iddialarının yalan olduğunu anlatan bilgilendirme cd'leri ulaştırdıklarına dikkat çeken Eğilmez, meclis ve gazeteye de e-posta göndermeye başladıklarını belirterek, Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan Türklerin kampanyaya destek vermeleri önerisinde bulundu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious