Sözde Pontus soykırım anıtı, protesto edildi

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Selanik'te dikilen sözde Pontus soykırım anıtı'na tepki gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Yunan konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiyem Topluluğu, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerine üye yaklaşık 250 kişi, öğle saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Grup, dev bir Türk bayrağı ile Türkiye haritası açtıktan sonra eyleme destek veren şehit anneleri ve muharip gazilerle birlikte Yunanistan Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti.

Çevik Kuvvet polisinin güvenlik önlemi aldığı Yunanistan Konsolosluğu önüne gelen grup, burada saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu. Grup üyelerinden bazıları Türklerin, Rumlar tarafından katledilişini temsil eden bir gösteri yaptı. Türkleri temsil eden oyuncular, vücuduna saplanmış bıçaklarla konsolosluk önünde yere yattı. Daha sonra konsolosluk önünde sözde soykırım anıtını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Avukat Kemal Kerinçsiz, sözde soykırım anıtının, Yunanistan'ın kuruluşundan bu yana Türkiye'ye karşı sürdürdüğü düşmanlık politikalarından biri olduğunu söyledi. Kerinçsiz, "Atatürk'ün evinin üç dakika yakınında açılan sözde Pontus soykırım anıtını protesto etmek için burada toplandık. Atatürk'ün manevi şahsiyetini rencide edecek şeklide defterden sayfa yırtanlar, soykırım anıtını neden görmemektedir." diye konuştu.

Avukat Özcan Pehlivanlıoğlu'da Avrupa devletlerini eleştirerek, "Türkiye, sözde insan hakları havarileri tarafından soykırım ile suçlanmaktadır. Biz şimdi batılı insan hakları savunucularına soruyoruz. Bosna'da, Kırım'da, Kıbrıs'ta, Telafer'de ve Hocalı'da neler olduğunu biliyor musunuz?" diye konuştu. Pehlivanoğlu, soykırım anıtını diken Yunanistan'ın Selanik Belediye Başkanını da kınadı. Türkiyem Topluluğu adına konuşan Mualla Erkut ise anıtın yapılışından sorumlu tuttuğu Selanik Belediye Başkanı Vassilious Papa Yorgopulos protesto ederek Yunanistan hükümetini kınadı.

Basın açıklamasının ardından grup temsilcileri, üzerinde 'Türkiyem Topluluğu ve 678 STK, Yunanistan'ı ve sözde soykırımı protesto ediyoruz' yazılı siyah çelengi Yunan Konsolosluğu önüne bıraktı. Grup üyeleri daha sonra sözde soykırım anıtının maketini, konsolosluk önünde parçaladı. Eylem sırasında zaman zaman bazı şehit annelerinin duygulanarak gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

" Herşey vatan için, Askere uzanan eller kırılsın, Türk bayrağına uzanan eller kırılsın, Şehitler ölmez bu vatan bölünmez, Selanik Türk'tür Türk kalacak " şeklinde sloganlar atan grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious