Sözde "Soykırım" kitabına para cezası

Sözde
  • Giriş : 16.10.2008 / 12:34:00
  • Güncelleme : 16.10.2008 / 12:44:02

Pencere Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen ve Mavi Kitap olarak bilinen eserden dolayı, yayınevine 7 bin 500 YTL para cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pencere Yayınları'na 2005 yılında yayınladığı, 1914 -1915 yıllarında yapılan Ermeni Katliamını tanıklıklarla anlatan Mavi Kitap isimli eserden dolayı 7 bin 500 YTL para cezası verildi.

Emekli Büyükelçi ve CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ'ın kitap nedeniyle Pencere Yayınları sahibi Muzaffer Erdoğdu"ya açtığı tazminat davası sonuçlandı. Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi yayınevi sahibine 7 bin 500 YTL para cezası kesti. Elekdağ ve dönemin milletvekilleri, 2005 yılında Ermeni soykırımıyla ilgili İngiliz Parlementosu'na mektup yollamıştı.

Yazar Taner Akçam ise bu olayı eleştiren bir yazı kaleme almıştı. Elekdağ, Taner Akçam aleyhine ve yazıya Mavi Kitap'ta yer veren Muzaffer Erdoğan hakkında tazminat davası açmıştı. Yerel mahkemenin tazminat kararını bozan Yargıtay, mahkemenin tekrar görülmesini istemişti.

Yayınevi avukatı Muhsin Kemal Şimşek, “Tamer Akçam'ın yazısına yayınevimiz yer verdiği için cezalandırılıyor. İlginç olan Mavi Kitap hakkında dava açmaya cesaret edememeleri. Sadece, Şükrü Elekdağ'ın kişilik haklarına hakaret edildiği iddiasıyla, Taner Akçam'a ve yayınevimize dava açıldı.”dedi. Şimşek, “Aslında bu ceza, dava açmaya cesaret edemedikleri kitabın imajına yöneliktir. Kitabı karalamaya çalışıyorlar. Dava bitmedi tekrar görülecek.” diye belirtti.

Mavi Kitap, James Bryce ile Arnold Toynee tarafından Londra'da, “Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilere Yönelik Muamele 1915-1916” adıyla yayınlanmıştı. Önemli bir kaynak olan kitap, dünyada Mavi Kitap ismiyle anılıyor. Amerikan ve İngiliz resmi belgelerinin yanı sıra tanıkların anlatımına dayanan Mavi Kitap, Pencere Yayınevi tarafından 2005 yılında 2 cilt halinde yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*