Sözde soykırım protestosunda bayrağımıza saldırdılar

Sözde soykırım protestosunda bayrağımıza saldırdılar.20443
  • Giriş : 26.04.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 26.04.2008 / 00:16:23

Sözde Ermeni soykırımı resmi töreninde 10 binlerce Ermeni Ay yıldızlı bayrağımızın üzerine basarak geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da sözde Ermeni soykırımı resmi törenlerle anıldı. Resmi törende bu kez Erivan yönetimi bir değişiklik yaptı: Tören alanına Türk bayrağı serdi. 10 binlerce Ermeni Ay yıldızlı bayrağımızın üzerine basarak geçti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce kişi sözde Ermeni soykırımının 93`inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma törenine katılmak için 1965 yılında inşa edilen Soykırım Anıtı`nın önünde toplandı. Resmi törende Türk bayrağı yere serilerek, çignendi. Erivan dışında birçok Avrupa ülkesinde de Ermeniler sözde soykırımı anmak için toplantılar yaptı. Toplantılarda Türkiye aleyhine sloganlar atıldı. Dün de Erivan'da yapılan gösteride yine Türk bayrağına hakaret edilmişti. Göstericiler Türk bayrağını yakmışlardı.

Anıta kırmızı ve beyaz karanfiller bırakan kalabalık, sözde soykırımda kaybolanların anısına yanan meşale önünde saygı duruşunda bulundu. Ermenistan`ın yeni Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da eşiyle birlikte anıta çiçek bıraktı ve din adamlarıyla birlikte dua etti. Ülke genelindeki okullardan gelen öğrenciler ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin yanı sıra diasporadan gelen çok sayıda Ermeni de anma törenlerine katıldı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 1915 olaylarıyla ilgili iddiaların uluslararası platformlarda tanınması ve bu olayların kınanması konusunun ülkesinin dış politika gündeminin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Sarkisyan, "Ermenistan, tarihi adaletin yerini bulması yönündeki çabalarını ikiye katlamalı" dedi. Sarkisyan, 1915 olaylarının yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Ermeni iddialarının birçok ülke tarafından tanındığını öne sürdü.

"Amaçlarımız arasında kin veya intikam namına bir şey yok. Şimdi masum kurbanların anısını koruyarak, Türkiye ile önkoşulsuz olarak ilişkileri normalleştirmeye hazırız" ifadesini kullanan Sarkisyan, "Ermenistan devletinin olmadığı durumlarda bu tür durumlarla karşılaşılabileceğini, bu nedenle devletin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin önemli olduğunu" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious