Sözlerini olumlu buldum

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Arınç: Büyükanıt'ın sözlerini olumlu buldum

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın konuşmasını genelde olumlu bulduğunu ve çok önemli tespitler yaptığını söyledi.

Arınç, Milli Saraylar Daire Başkanlığına “TSE EN İSO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi”nin verilmesi töreninin ardından Dolmabahçe Sarayı bahçesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, “Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın dünkü açıklamalarını ve öncelikle Irak'a müdahale konusunda söylediklerini nasıl değerlendirdiğine” ilişkin sorusu üzerine, Genelkurmay Başkanının konuşmasını kendisinin de takip ettiğini belirtti.

“Sayın Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasını genelde olumlu buldum. Çok önemli tespitler yaptı” diyen Arınç, bu tespitler içerisinde farklı konulara da değindiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuşma ile Sayın Genelkurmay Başkanı yani TSK'nın en üst noktasında olan kişi, her zaman olduğu gibi demokrasiye, milli egemenliğe, TBMM'ye, Meclis'in kararına saygı duyduğunu ve demokrasi çerçevesi içerisinde demokratik kuralların uygulanması konusundaki hassasiyetini öne çıkardı. Bu, silahlı kuvvetlerimizin bugüne kadar ki görüş ve düşüncesidir. Bunu tekrar teyit etmiş oldu.

Kuzey Irak ile ilgili söyledikleri bir asker olarak işin askeri boyutudur. Ancak, bir siyasi kararla sonuca ulaşılması gerektiğini söyledi. Siyasi kararlar da şüphesiz önce MGK'dan, daha sonra da hükümetin lüzum görmesi durumunda kararını TBMM'ye bildirmesinden sonra olur. Ben dün yaptığımız basın toplantısında benzer sorular üzerine 'hükümetimizin bu konuyla ilgili bir talebi olursa Meclis olarak bunu derhal karşılayacağımızı' ifade etmiştim. Sayın komutanın konuşmasından sonra da eğer askeri boyutu siyasi kararla desteklenecek olursa, Meclisimiz, ordumuzun gerek gördüğü her konuda hükümetimizin talebine uygun olarak bunu hemen karşılayabilecektir.”

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Bülent Arınç, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın “cumhurbaşkanının sözde değil özde, laik demokratik cumhuriyete bağlı biri olması gerektiği” sözlerinin hatırlatılarak, “Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

“Sayın Genelkurmay Başkanı çok doğru söyledi. Tabii öz ve sözün birbirine uyumlu olması lazım. 'Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün' diyor Mevlana hazretleri. Yani özde demek, bir insanının düşüncelerini, söylediklerini aynen yaşaması demektir. Biz buna bir başka anlamda samimiyet diyoruz. Yani bir insan dili ile söylediklerini yapmıyorsa, uygulamıyorsa veya davranışları ve hareketleriyle bunun tam aksini yapıyorsa, öz ve söz birbirine uymuyor demektir. Ancak söyledikten sonra bunun gerçekten benimsenip benimsenmediği konusunu mesela şu yöntemlerle ölçemeyiz. İnsanın kalbini yarıp içine bakmak mümkün değil. Bir insanı yalan makinesine bağlayıp da söylediklerine gerçekten inanıyor mu, bunu da görmek mümkün değil veya niyet okumalarla bu yolda mesafe almak da mümkün değil.
Özde ve sözde beraberliği ancak o kişinin davranışlarında, yaptıklarında, fiillerinde görebiliriz. Mesela öyle Atatürkçü insanlar var ki Atatürk'ün millet iradesine, halk iradesine gösterdiği saygıyı hepimiz biliyoruz. Meclis'i toplayan O'dur. Erzurum, Sivas kongrelerini yapan O'dur. Milletin istediği Cumhuriyeti Meclis'te ilan ettiren de O'dur. Ama bir insan hem Atatürkçüyüm deyip, hem de darbe planları yapıyorsa veya cunta peşinde koşuyorsa, bunun özünden şüphe etmek gerekir. Veya bir insan 'ben dindarım diyor' da yemediği halt kalmıyorsa onun özünden şüphe etmek gerekir.”

ÖZDE BİRLİĞİ ÖLÇECEK MEKANİZMA

Bülent Arınç, kişinin söyledikleriyle yaptıklarının o kişinin özü ve sözünün bir olup olmadığını gösterdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Yani, ülkesini kalkındırmak için çalışanlar, ülkesinin refah, mutluluk ve halkının daha iyi bir yaşam sürmesi için çalışanlar, söylediklerini yerine getirebiliyorlar diyebilirsiniz. Yoksa siyasette çok büyük laflar edip onun tam aksini yapanlara zaten millet sandıklarda cevabını veriyor. Yani ben değerli komutanımızın 'özü de sözü de bir olmalı' sözünü aynen kendim için de kabul ediyorum. Herkes için de kabul ediyorum. Özde birliği ölçecek mekanizma ancak o kişinin yaptıkları, icraatları davranışlarıdır. Yoksa bu tariften herkes bir profil ortaya çıkarmaya kalkmasın. 'Yani bu şuna mı, buna mı uyuyor' diye ayrıca bir portre çizmeye gerek yok. Sayın komutanımız genel bir tanımı söyledi. Yani herkes özünde sözünde bir olmalı.”

“Sayın Genelkurmay Başkanının bunu vurgulamasının nedeni neydi?” şeklindeki soru üzerine de Arınç, “Çok önemli olması tabii...” yanıtını verdi.

Arınç, bir gazetecinin, “Siz söylediklerinizle bu tanımlayamaya uyuyorsunuz, cumhurbaşkanlığına adaylığınızı koyacak mısınız?” sorusuna karşılık da, “Bu, işin magazin tarafı. Sorduğunuz sorulara cevap verdim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious