Sözlerinin sonucunu hesaplamıştır

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in açıklamaları Mısır'ın en önemli dini müessesesi olarak kabul edilen Ezher Üniversitesi'nde farklı oturumlarla ele alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ezher Üniversitesi İslam ve Medeni Hukuk Fakültesi eski Dekanı Prof. Muhammed Rıfat Osman, 'Papa gibi önemli şahısların konuşmaları önceden yazılıp önüne konuyor. Böyle bir ifadeyi Papa gibi bir din adamının söylemesi mümkün değil. Bu sözlerle kim ne yapmak istediyse, kesinlikle sonucunu çok iyi hesaplamıştır.' İfadelerini kullanıyor.

Aynı fakültenin şimdiki dekanı Prof. Hamid Muhammed Ebu Talib ise konuşmayı sadece cehalet olarak adlandırmanın eksiklik olduğunun altını çiziyor.

'Papa kesinlikle konuşmadan önce İslam hakkında bilgi ve tecrübe sahibi kişilerle konuşmuş olmalıydı.' Diyen Ebu Talib, İslam hakkında çok yüzeysel bilgiye sahip bir insanın bile Papa'nın kullandığı ifadeleri kullanmasının mümkün olmadığına işaret ediyor.

Papa'nın konuşmasının direkt Müslümanların akidesine yönelik olduğunu vurgulayan Prof. Osman ise bu konuşmanın her şeyden önce Allah'ın dinlerine olan bir saygısızlığı gösterdiğini belirtiyor.

Prof Osma, 'İslam'ın kılıçla yayıldığı, yeni bir şey getirmediği gibi sözleri başkası dile getirmiş olsa bile Papa eğer bunu ifade edebiliyorsa, çıkıp sonra bunlar benim görüşüm değil diyemez... Senin görüşün değilse neden o sözleri ifade ediyorsun o halde?' şeklinde soruyor.

Her şeyden önce bu tür konuşmaların dinler arası diyalog faaliyetlerini sekteye uğratacağına işaret eden Prof Osman, Papa'nın söylediklerinin değil İslam için, başka hiçbir inanç için bile dile getirilemeyeceğini ifade ediyor.

Özür dilenmesinin de kendileri için çok şey ifade etmediğini belirten Prof Osman 'Bush'un konuşmalarından sonra ve karikatür olaylarında da gördük ki, Batılılar özür de dilese, sözlerinin yanlış anlaşıldığını da söylese, daha sonra yaptıkları yanında kar kalıyor ve ilk söyledikleri sanki gerçekmiş gibi tekrar ve tekrar gündeme getiriliyor.' Diyor.

Prof Osman bir teklifte de bulunuyor ve Papa'nın konuşmalarının kayıtlardan silinmesini ve bu tür konuşmanın yapılmamış olmasının kabul edilmesini öneriyor.

Prof Osman, bir Müslüman olarak başkasının dinine dil uzatmalarının yasaklandığını, ama kendi dinlerine de dil uzattırmayacaklarının altını çiziyor.

Bu tür konuşma ve kışkırtmaların her zaman olacağına işaret eden Prof Ebu Talib ise Müslümanları sürekli olarak sağ duyulu olmaya çağırıyor. Akıllı insanlar gibi davranarak bu tür yanlış fikirleri düzeltmeleri gerektiğini vurgulayan Prof Ebu Talib, Papa gibi önde gelen isimlerin de İslam gibi konularda konuşurken en azından bir ön bilgiye sahip olmalarını öneriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious