Sözleşemeli öğretmene mesleki eğitim

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Sözleşmeli öğretmenler, kadrolu öğretmenlere uygulanmakta olan temel, hazırlayıcı ve uygulamalı eğitim programlarına alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürü Remzi Kaya yaptığı yazılı açıklamada, sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerin hizmet sözleşmelerinde, “Personel, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 1 yıl içinde mesleki eğitime tabi tutulur” hükmü bulunduğunu anımsattı.

Bu hüküm doğrultusunda, sözleşmeli öğretmenler, kamu görevinin gerektirdiği bilgi ve becerilerin kazandırılması, Türk Milli Eğitim sisteminin genel amaç ve temel ilkeleri, millî eğitim mevzuatı ile öğretim yöntemleri, tutum ve davranışları ve benzeri yönlerden yetiştirilmeleri amacıyla mesleki eğitime alınacaklar.

Sözleşmeli öğretmenler, kadrolu aday öğretmenlerle birlikte eğitime alınabilecekler. Kadrolu öğretmen bulunmadığı durumlarda ise yalnızca sözleşmeli öğretmenler için de eğitim programları düzenlenebilecek. Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerine de istemeleri halinde katılabilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious