Sözleşmeli dertli!

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı'nda 'çakılı-sözleşmeli' statüyle çalışan sağlık personeli, 'tayin hakkı' olmadığı için sıkıntılı günler yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasa yüzünden eşi ve çocuklarından ayrı kalan sağlık personelinin feryatları yürekleri sızlatıyor. Sözleşmeli personel, 'eş durumundan' tayinlerin açılmasını ve uygulamanın gözden geçirilmesini istiyor.

Türk-Sağlık-Sen, sözleşmeli personelin sorunlarını çözüme kavuşturmak için bir çalışma başlattı. Sendika, sözleşmeli personelin sorunlarını tespit etmek ve çözüm için girişimlerde bulunmak ve personelin sesini duyurmak amacıyla resmi web sitesinde bir form yayınladı. Türkiye'nin dört bir tarafından atılan mailler, sözleşmeli personelin yaşadığı dramı gözler önüne serdi. Türk Sağlık-Sen'e gelen e-mail'lere göre, Doğu'da çalıştığı için sevdiği kızla evlenemeyenler var. Bazıları ise eşinden ayrı yaşıyor, çocuklarını birkaç ayda bir görebiliyor. Evli çalışanlardan büyük çoğunluk boşanma aşamasına gelmiş durumda. Bir personel mail atarak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı boşanma davasına şahit olarak davet ediyor. Bir personel geleceğinden emin olmadığı için çocuk yapamadığını, başkası ise yüksek tahsiline devam edemediğini yazıyor.

ÇALIŞANLAR GELECEKTEN UMUTLU DEĞİL

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sözleşmeli personelin internet sitesinde hazırladıkları forma yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Gelen mesajlara göre sözleşmeli personelin çoğu ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalıyor, boşananlar var, evlenemeyenler var. Sözleşmeli personel eğitimlerine devam edemiyor, iş güvencesinden yoksun hizmet veriyor. Sözleşmeli personelin sendika üyesi olmasına imkan tanınmıyor, hakkını araması, sıkıntılarını aktarması ve sorunlarının çözümü için birlikte hareket etmesi önlenmektedir" dedi.
Kahveci, gelen mesajlarda, sağlık alanında farklı statüde personel istihdam edilerek, sağlık çalışanları arasında parçalı bir yapı oluşturulmak suretiyle çalışma birliği ve huzurunun baltalandığının anlaşıldığını söyledi.

Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yetkili sendika olarak sözleşmeli personelin sorunlarını toplu görüşme gündemine taşıdıklarını belirten Kahveci, şunları söyledi: "Toplu görüşmelerde çalışanlar arasında statü birliğinin sağlanması ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilerek mevcut sorunlarının çözülmesini, personelin hak arama mücadelesinde güç birliği için sendikalara üye olabilmelerine imkan tanınmasını istedik. Sorunların çözümü için bu konunun peşini bırakmayacağız. Sağlık Bakanlığı'na da sorunları ileterek çözüm isteyeceğiz. Tüm sözleşmeli personelin bize destek olmasını istiyoruz. Çalışanlar ve sendika olarak bu sorunları hep birlikte çözeceğiz."

FORMA GELEN BAZI İLGİNÇ MESAJLAR

- Sayın Recep Akdağ acaba mahkemede şahit olur mu ?, karımla boşanacak seviyeye geldim de. (Konya-Erkek-Sağlık Teknikeri)

- Bizi şirket elemanı ile aynı kefeye koyuyorlar, acaba 'sözleşmem yenilenmezse' endişesi ile sabahlara kadar uyuyamıyorum. Kaç yıllık işimi bırakarak geldim. Ayrıca biz erkeklerin askerlik sorunu halledilsin. Neden önceki sözleşmelileri 10 yıl imzalattılar da bize 1 yıllık imzalatıyorlar. Bize de 10 yıllık imzalatsınlar. (Bolu, Erkek, Sağlık Teknikeri)

- Ben 2,5 yıldır Şırnak'tayım. Eşimin bu yıl tayini çıktı ve ben eş durumu ataması olmadığı için gidemiyorum. Bu aile bütünlüğü nerede kaldı? Şırnak gibi yerde eşsiz benden nasıl bir performans bekliyor bakanlık. Geleceğe dair hiçbir plan yapamıyoruz. Affedersiniz çocuk bile yapamıyoruz. Lütfen artık sesimizi duyun. Nerede aileye saygı? Birçok arkadaşım boşandı. Bunun sorumluluğunu kabul edebilecek misiniz? Saygılar. (Muş, Bayan, Hemşire)

- Ben eş durumu mağduruyum. Psikolojim çok bozuk, eşimde aynen öyle. Bu duruma bir çözüm bekliyorum. Acaba devletin başındakiler kendi ailelerinden ne kadar uzak kalabilir. Kadro istiyorum. (Tokat, Kadın, Anestezi Teknikeri)

- Bir yıldır ailemden uzak zor şartlarda çalışıyorum, nişanlıyım ama evlenemiyorum. Çünkü nişanlım serbest çalışıyor ve tüm sözleşmeli arkadaşlarım gibi eş durumuyla tayin hakkımızı ve nakil hakkımızı verecek bir kanun bekliyoruz. Ama beklemekten yorulduk Bu şekilde çalışmak bizleri yıpratıyor ve bir an önce bu sorunlarımıza bir çözüm umuyoruz. Saygılarımla. (Tunceli, Kadın, Tıbbi Sekreter)

- Eşimden, ailemden ayrıyım ve artık dayanamıyorum. İstifa edemiyorum. İş ve para her insana olduğu kadar benim de ihtiyacım var. Eşimi ve ailemi de çok özlüyorum yuvamı kurmak istiyorum. Aile kutsaldır derlerdi bunun farkına varmak istiyorum. Artık dayanacak gücüm kalmadı benim için tek çıkar yol intihar gözüküyor. Allah korusun ve Allah bizlere acısın Yardım edin lütfen bizler de Türk'üz. (Trabzon, Kadın, Ebe)

- 4/B adı altında sözleşmeli olarak çalışıyorum. İşten çıkarılma korkusuyla yaşıyorum. Psikolojim altüst oldu. Yeter artık. Bize devamlı aranızdan birileri çıkarılacak deniliyor. Döner sermayeden aldığımız ücret devamlı düşüyor. Bizi kadroya alsınlar, işten çıkarılma korkusuyla yaşamak istemiyorum. (Muğla, Erkek, Anestezi Teknisyeni)

- 2,5 yıldır görev yapıyorum bu sene eşimin tayini Ankara'ya çıktı ve eş durumu ataması olmadığı için ben burada kalmak zorundayım. Bu da psikolojimi mahvediyor. Bu durumda bizlerden nasıl performans bekleyebilirler sormak istiyorum. Aile bütünlüğü yok, can güvenliği yok, sosyal adalet yok. Lütfen bu sorunu gündeme getirin. (Şırnak, Bayan, Hemşire)

- Benim sizlerden tek isteğim eş tayinleri. Şu an eşimle ayrılma durumuna geldim. Lütfen bize yardımcı olun. Bu insanların eşleri yok mu, neden böyle yapıyorlar? (Mardin, Bayan, Ebe)

- Allah rızası için nakil hakkımız verilsin. Çocuklarımı ve eşimi görmek istiyorum. Lütfen yardım edin. (İstanbul, Kadın, Hemşire)

- Hakkari'de 2.5 yıldır görev yapmaktayım, buralarda uzun yıllar görev yapmak zor. Lütfen artık bizleri anlayın, kendinizi bizim yerinize koyup öyle değerlendirin. Sevdiğim kızın babası Doğu'da çalıştığım ve çakılı personel olduğumdan dolayı kızını vermiyor. Ben böyle giderse hiç evlenemeyeceğim.
(Hakkari, Erkek, Sağlık Memuru)

- Üç senedir nişanlıyım ve nişanlım TSK personeli, tayin hakkım olmadığı için evlenemiyoruz. Ailem rahatsız bakmakla yükümlüyüm, maalesef onların yanında dahi olamıyorum. Bize üvey evlat gibi davranılıyor, biz köle miyiz? (Kütahya, Bayan, Ebe)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious