Sözleşmeli memura sendika yolu...

Sözleşmeli memura sendika yolu....23698
  • Giriş : 09.12.2008 / 11:22:00

Kocaeli İdare Mahkemesi, 4-C kapsamındaki sözleşmeli memurların sendikalı olabilmesi için açılan davayı sonuçlandırdı. Sözleşmeli memur sendika üyesi olabilecek mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocaeli İdare Mahkemesi, 4-C kapsamındaki sözleşmeli memurların sendikalı olabilmesi için açılan davayı sonuçlandırarak 4 C kapsamındaki memurların “sendikalı” olabileceği kararını verdi.

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 No'lu Şubesi Sendika, 82 adet 4-C statüsünde görev yapan “öğretmeni” üye yapmasına karşın; Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, MEB'den aldığı görüş neticesinde bu kişilerin sendikalı olamayacağını bildirdi. Bunun üzerine, sendika; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 - C bendinde “Sözleşmeli Geçici Personel” olarak istihdam edilen personelin “sendikalı” olabilmesi için Kocaeli İdare Mahkemesine başvurdu.

Kocaeli İdare Mahkemesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün “4 C'li personelin sendikalı olamayacağına” ilişkin yazısının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. 2008/1485 sayılı Kocaeli İdare Mahkemesi kararı örnek bir karar olarak ortaya çıkarken, karar neticesinde bundan sonra Milli Eğitim Müdürlükleri, 4-C'lilerin tıpkı 4–B'liler gibi sendika üyeliklerini kabul etmek durumunda olacak.

Söz konusu karar neticesinde özelleştirilen kurumlarda işçilikten gelen ancak ne işçi ne de memur olarak tanınmayan 4-C'liler artık 657'nin diğer bentlerinde istihdam edilenler, geçici de olsa memur olarak tanımlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*