Sözleşmeli öğretmene kadro Meclis'te

  • Giriş : 23.11.2007 / 18:22:00

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması amacıyla hazırladığı kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sözleşmeli Statüde Görev Yapan Öğretmenlerin Kadroya Atanmaları Hakkındaki Kanun Teklifi, Milli Eğitim Bakanlığında, Devlet Memurları Kanunun 4-B maddesine göre istihdam edilen personelin, en geç 1 yıl içinde durumlarına uygun öğretmen kadrolarına atanmalarını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, ''kısmi zamanlı sözleşmeli öğretmenlerin, Devlet Memurları Kanunun 4-C kapsamından çıkartılıp, 4-B kapsamına alınacağı ve sözleşmeli öğretmenlerle ilgili kararın, Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığı'' yönünde basında açıklamalarının bulunduğu belirtildi.

Gerekçede, şöyle denildi: ''Anayasaya göre devletin asli ve sürekli görevlerinin memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerekir. Eğitim işinin süreklilik isteyen bir iş olduğu yargı kararlarıyla ortaya çıktığına göre, doğru olan yöntem, kısmi zamanlı sözleşmeli öğretmenlerin 4-C kapsamından çıkarılıp, 4-B kapsamına sokulması değil, bu öğretmenler için kadro ihdas edilmesidir. Öğretmen kadrolarına atanan ve statü hukukuna tabi memur niteliği kazanan öğretmenlerle, sözleşmeli statüde çalışan öğretmenlerin özlük haklarında ortaya çıkan her türlü farklılık, kabul edilebilir bir şey değildir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious