Sözleşmeli öğretmene tayin yok

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin tayinleri için hatırlı kişiler de araya girse bu talepleri kabul etmeyeceklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sözleşmeli öğretmenler için milletvekillerinden gelen tayin taleplerini geri çevirdiğini belirterek, “Artık sistem oturdu. Parlamentodaki arkadaşlardan tayin konusunda baskı görmüyoruz” dedi.

Bakan Çelik, açılış ve temel atma törenleri için geldiği Adana’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, sözleşmeli öğretmenlerin tayin taleplerine değindi. Sözleşmeli öğretmenler alınırken, ihtiyaca göre hangi bölgede görev yapacağının belirlenmiş olduğunu kaydeden Çelik, “Önce bir başlayayım, sonra tayin yaptırırım, yaklaşımı doğru değil.

Bizim eğer Bayburt’ta öğretmene ihtiyacımız varsa Adana’nın ya da Ankara’nın merkezinde öğretmen yığınağı yapmanın anlamı yok” dedi.

Milletvekili ve diğer hatırlı kişilerin bu yöndeki taleplerini kesin olarak reddettiğini kaydeden Bakan Çelik şöyle konuştu:

“Artık arkadaşlarımız da sistemin yerleştiğini gördüler. Bize bu konuda parlamentodaki arkadaşlardan ve başka yerlerden baskı ve talep gelmiyor. Çünkü biz Türkiye’nin her tarafına öğretmen göndermek zorundayız.”

Öğretmen atamalarına da değinen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Şubat ayında 10 bin öğretmenin atamasının yapıldığını belirterek, Ağustos’ta da 30 bin öğretmen daha alınacağını söyledi. Çelik, “Bunun 20 bini sözleşmeli, 10 bini kadrolu öğretmen olacak. Bu arada bir kaç ay içinde 2 bine yakın memur ve hizmetli ataması yapacağız” dedi.

REKTÖR ATAMALARI DÜZENLENECEK

Bakan Çelik, yeni kurulan üniversitelerin rektörlerinin atanmasıyla ilgili de bilgi verdi. Bir süre önce YÖK’ün yeni 15 üniversite için seçim yaptırdığını ve belirlenen adayları Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiğini belirten Bakan Çelik, şunları söyledi:

“Biz buna itiraz etmiştik. Bunun yasalara ve Anayasa’ya aykırı olduğunu söylemiştik. Anayasa Mahkemesi gerekli kararını açıkladı. Karar dikkatle incelenirse, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 13. Maddesi’ne göre YÖK’ün bu yeni kurulan 15 üniversiteye rektör atamasının mümkün olmadığı görülür. Dolayısıyla, Anayasa Mahkemesi bu konuda yasal boşluk olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni üniversitelerin rektör atamalarındaki yasal boşluğu doldurmak üzere bir çalışma yapacağız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious