SP Genel Başkanı Kutan erken seçim uyarısı yaptı

SP Genel Başkanı Kutan erken seçim uyarısı yaptı.12856
  • Giriş : 14.01.2008 / 15:58:00

Partisinin Adana İl Teşkilatı'nda konuşan Kutan, hükümetin erken seçim istediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin Adana il teşkilatınca düzenlenen bir dizi etkinliğe katılmak üzere Adana'ya gelen Kutan, Mavi Sürmeli Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. 2009 yılının Mart ayında mahalli seçimlerin yapılacağını ifade eden Kutan, hükümetin erken seçim hazırlığı içinde olduğunu savundu. Kutan, "Şu anda üzerinde çalışılmakta olan Anayasa Değişikliği taslağı muhtemeldir ki özel bir hüküm eklenecek yerel seçimler genel seçimlerdeki gibi 4 yılda bir yapılır hale getirilecek. Öyle bir hüküm olduğu takdirde genel seçimlerin bu yılın sonunda yapılma ihtimali de sözkonusu olacak. Biz şimdiden yerel seçimlerle ilgili çalışmaların içine girdik. Adaylarımızı ilçe ve beldelerde o yöredeki teşkilatlar belirleyecek. İl belediye başkan adaylarını il yönetimi ile istişare ederek genel merkez belirleyecek. Saadet Partisi istisnasız her beldede seçime girecek." dedi.

Terörün halen devam ettiğini ve bitirilmesi için yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu dile getiren Kutan, dış politikanın yeniden belirlenmemesi durumunda terörün bitmeyeceğini ileri sürdü. Hükümetin (terör bitti, bitecek, çözülecek) diyerek oyalama taktiği içinde olduğunu kaydeden Kutan, "ABD bize istihbarat yardımında bulunacak gibi sözler boş. ABD'yi stratejik ortak bildiğiniz, AB'ye gireceğiz dediğiniz, Şimon Perez'i getirip mecliste konuşturduğunuz ayakta alkışladığınız sürece terör bitmez. Çünkü PKK terörünün arkasında üç ülke vardır. Bunu en yetkili ağızlar söylüyor. Türkiye dış politikasını sil baştan gözden geçirmek, stratejik ortakmış, dostmuş bunları yeni baştan şekillendirmek zorundadır. Teröre bir yanda askeri tedbir alınıyor bir yanda ekonomik tedbir alınması lazım deniyor. Biz de diyoruz ki, siz dost bildiğiniz ülkelerle olan dış politikanızı yeniden belirlemeden bu meselenin halledilmesi mümkün değil." diye konuştu.

HÜKÜMET DE VATANDAŞ DA BORÇLA GEÇİNİYOR

Hükümetin İMF'nin yap dediklerini yaparak ekonomiyi idare etmeye çalıştığını öne süren Kutan, ekonominin düzlüğe çıktığı yönünde yapılan propagandaların asılsız olduğunu vurguladı. İhracatın 106 milyar dolara çıkmasına rağmen ithalatın 200 milyar dolara dayandığını aktaran Kutan, "İMF, düşük kur yüksek faiz uygulamasına devam edeceksin diyor. Aksi halde dolar gelmez diyor. Dışarıdan gelen dolar yurtiçinde bonoya çevriliyor, yüzde 60-70 karla geri dışarı çıkıyor. Türkiye tam bir soygunun içinde. İşsizlik açıklandığı gibi yüzde 9 değil yüzde 17'dir. 22 milyon insanın 220 milyar YTL borcu var. 20 milyon insan kredi kartı borçlusu. Çiftçinin yüzde 60 borçlu. Devlet de borçla vatandaş da borçla geçiniyor. Ekonomi tam bir perişanlık içinde. Geçen yıl 190 milyar kilowaat elektrik tükettik. Her yıl yüzde 8 daha fazla elektriğe ihtiyacı var. Yani 16 milyar kilowatt elektrik sisteme eklenmeli. Her sene 2.5 Keban Hidroelektrik Santralini devreye sokmak durumundayız. Yakın bir zamanda elektrik tesintileri kapımızda." dedi.

Eğitimde ve sosyal yaşamda da sorunların giderek büyüdüğünü, kapkaç, hırsızlık, ahlaksızlığın her geçen gün arttığını kaydeden Kutan, bunları önlemeye yönelik mutlaka tedbir alınması gerektiğini ifade etti. AK Parti hükümetinin iktidara gelmeden önce millete birtakım vaadleri olduğunu hatırlatan Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesut Yılmaz 'Siyasi hayatıma mal olsa da 8 yıllık eğitim yasasını çıkaracağım' dedi. Çıkardı. Ne oldu. Çocuk çırak olacaksa, İmam Hatip de dahil meslek lisesine gidecekse, önce 8 yıl okuyacak dendi. Bunun dünyada örneği yok. Çırak okuluna 15 yaşında giden çocuktan çırak olmaz, İmam Hatip Lisesi'ne o yaştan sonra gidilmez. Şimdi İmam Hatip okullarının yarısı boş. Üniversiteye girişte katsayı adaletsizliği de halledilemedi. Bu sistemde normal lise mezunu meslek lisesi mezunundan 200 metre önde başlıyor. Anayasa mahkemesi, Cumhurbaşkanı deniyordu. Şimdi şartlar değişti. Cumhurbaşkanı, anayasa mahkemesi başkanı da sizden. Millet şimdi sabırsızlıkla katsayı adaletsizliğinin giderilmesini, 8 yıllık eğtimin ortadan kaldırılmasını, başörtüsü sorunun çözülmesini bekliyor."

Kutan, mahalli seçimlere iddialı hazırlandıklarını, daha önceki seçimlerde yapılan "Aman oyları bölmeyin" baskısının bu seçimde işlemeyeceğini ve Milli Görüş'ün daha önceki gibi belediyeleri alarak, halka özlediği hizmeti sunacağını da sözlerine ekledi.

Toplantı öncesi Kutan'a SP İl kadın Kolları tarafından çiçek takdim edildi. Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, eski milletvekili Yakup Budak, İl Başkanı Sıtkı Cengil de katıldı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious