SP Genel Başkanı Kutan: Kaygı verici bir gelişme

  • Giriş : 15.03.2008 / 08:37:00
  • Güncelleme : 15.03.2008 / 11:38:56

Kutan, AK Parti'nin kapatılması ile ilgili olarak açılmış davanın, son derece kaygı verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saadet Partisi Gelen Başkanı Recai Kutan, AK Parti'nin kapatılması ile ilgili olarak açılmış davanın, parlamenter demokrasi sistemi açışından son derece kaygı verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Kutan, milli iradenin tecelli yeri olan TBMM'nin de derhal toplanması ve bu soruna kalıcı çözümler üretmesi gerektiğini kaydetti.

Saadet Partisi Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada Kutan, AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasına tepki göstererek, herhangi bir siyasi partiyi bir takım değerlendirme ve yorumlar ile kapatma tehdidi altında bulundurmanın demokrasinin gelişip serpilmesine, güçlenmesine engel olmak anlamına geldiğini kaydetti.

Kutan, açıklamada şunları kaydetti: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti; büroktarik oligarşinin egemen olduğu, keyfi uygulamaların yapıldığı basit ve ilkel bir devlet değil, çağdaş bir hukuk devletidir. Çağdaş hukuk devletlerinin en temel vasfı olan milli irade üzerinde hiçbir vesayet veya ipotek kabul etmeme ilkesi, tüm kurum ve kuruluşların özenle koruması gereken en temel değerdir.
Bu dava ile bir yandan ülkemizin imajı ciddi şekilde zedelenecek, öte yandan zaten çok hassas dengelerle ayakta durmaya çalışan ekonomik yapı daha da zayıflayarak, istikrarsızlığa hızla yuvarlanabilecektir."

Saadet Partisi olarak tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, aydınları, demokrasiye sahip çıkmaya davet eden Kutan, milli iradenin tecelli yeri olan TBMM'nin de derhal toplanıp bu soruna kalıcı çözümler üretmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious