SP lideri Recai Kutan'dan AKP ve MHP'ye çağrı

SP lideri Recai Kutan'dan AKP ve MHP'ye çağrı.18276
  • Giriş : 02.02.2008 / 13:38:00

Kutan: "Bu haksız zulmü kaldırma konusunda samimiyseniz, Anayasa'nın, 24. Maddesi'ni değiştirin"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan başörtüsü çözümü için teklifi önerisinde bulunduklarını hatırlatarak, "Bizim önerimiz açıktır. Eğer bu yasağı, bu haksız zulmü kaldırma konusunda samimiyseniz gelin Anayasa'nın, 24. Maddesi'ni değiştirin. 24 Madde'nin 1.fıkrasının sonuna 'Kimse dini inancından ve inancına uygun kılık ve kıyafetinden dolayı Anayasada açıkça belirtilen haller dışında hiçbir temel haktan mahrum edilemez' ifadesini koyun" dedi.

Partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, başörtüsü yasağına çözüm olarak gündeme getirilen anayasal düzenlemelerin milletin beklentilerine cevap vermediğini söyledi. Kutan, "Şimdi Türkiye'yi yeni ve daha büyük bir hayal kırıklığına sürüklüyorlar. Çok büyük bir hata yapıyorlar. Çünkü AKP ve MHP tarafından hazırlanan yeni düzenleme yasağı kaldırmak bir tarafa daha da derinleştirmektedir. Bu düzenlemede tam bir belirsizlik hakimdir. Anayasa değişikliklerinde kılık kıyafet düzenlemesine ilişkin net bir ifade yer almamaktadır. Sadece YÖK Kanunu'nu düzenleyen ek 17. Madde'de bu konuda bir düzenlemeye yer verilmiştir. Ancak bu maddede Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesine kapı açmaktadır. Değişiklik paketi içerisine konulan YÖK Kanununun Ek.17. maddesi kanunun iptali için fırsat kollayan muhalefet partisinin ekmeğine yağ sürecektir" dedi.

Bu düzenlemenin milletin beklentilerine cevap vermediğini dile getiren Kutan, önemli bir endişeyi de dile getirdi. Kutan; "Bu düzenleme yasağı sadece yüksek öğrenim hakkıyla sınırlandırmaktadır. Biz ısrarla şunu söylüyoruz; bu tarihi bir hatadır, kaş yaparken göz çıkarmaktır. Yasağı sadece yükseköğrenim hakkıyla sınırlandırmak böylesi haksız bir zulmü, açık liselerde, özel kurslarda, dershanelerde, yani üniversite dışındaki her yerde meşru hale getirmek demektir. Hatta daha ötesi Anayasal suç kapsamına almak demektir. Yapmayın, etmeyin. Samimi olarak uyarıyoruz. Yanlış yapıyorsunuz. Bu hatadan bir an evvel vazgeçin" dedi.

Tüm bu uyarılarına rağmen AK Parti ve MHP yöneticilerinin oturup günlerce başörtüsü pazarlığı yapmasını eleştiren Kutan, şunları söyledi: "Efendim şurda serbest olur ama burda olmaz. Hasta olursan serbest ama doktor olursan yasak. Üniversitede öğrenci olursan serbest, öğretmen olursan yasak. Çenenin altından bağlarsan serbest yanından bağlarsan yasak. Ne utanç verici bir tartışma. Yahu neyin pazarlığını yapıyorsunuz. İnancın pazarlığı mı olur? Bu bir inançtır. Dinin bir gereğidir. Biz demiyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı diyor. Bunlar ne yapıyor? Oturmuş pazarlık yapıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Üzerine basa basa tekrar söylüyorum; başörtüsü dini bir vecibedir, İslam'ın bir emridir. İnanç özgürlüğünün pazarlığı, şartı, şerhi, yasağı olmaz. Haksızlık her yerde haksızlıktır, zulüm her yerde zulümdür. Zorbalık her yerde zorbalıktır. İnanç özgürlüğünün önündeki bütün engel ve yasakların hiçbir ayrım gözetmeksizin mutlaka ortadan kaldırılmalıdır."

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan başörtüsü çözümü için önerdikleri teklifi de kamuoyuna açıkladı. Bu teklifin başta Başbakan Erdoğan olmak üzere tüm siyasi parti liderlerine gönderildiğini açıklayan Kutan, "Bizim önerimiz açıktır. Eğer bu yasağı, bu haksız zulmü kaldırma konusunda samimiyseniz gelin Anayasa'nın, 24. Maddesi'ni değiştirin. 24 Madde'nin 1.fıkrasının sonuna "Kimse dini inancından ve inancına uygun kılık ve kıyafetinden dolayı Anayasada açıkça belirtilen haller dışında hiçbir temel haktan mahrum edilemez' ifadesini koyun" teklifinde bulundu.

Filistin'de yaşanan vahşet ve katliamlara da değinen Genel Başkan Recai Kutan, Annapolis'te atılan sahte barış nutuklarına, İspanya'da yapılan sözde Medeniyetler İttifakı toplantılarına rağmen her geçen gün İslam dünyası yeni dramlara, yürek yakan trajedilere sahne olduğunu söyledi. Filistin'de, Gazze'de bütün dünyanın gözleri önünde günlerdir tam bir insanlık dramı yaşandığını belirten Kutan, Gazze'de yaşanan bu insanlık dışı katliam ve uygulamaların, Bush'un Kudüs ziyaretiyle birlikte arttığını hatırlattı. Kutan, "Bu durum ağzından barış sözünü düşürmeyenlerin iki yüzlülüğünü bir kez daha göstermiştir. Her fırsatta demokrasi havarisi kesilenlerin aslında tarihin en büyük sahtekarları olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Hani bunlar Annapolis'de barış için toplanmışlardı. Hani Filistin sorununu çözeceklerdi. Hani barışçıl çözüm bulacak, akan kanı durduracaklardı! Hani Bush Ortadoğu'ya İsrail-Filistin sorununu çözmek için gelmişti. Yine koca bir yalan. Siz tarihin en büyük sahtekarlarısınız" dedi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious