SPA yaptıran çocuklar

SPA yaptıran çocuklar.9100
  • Giriş : 15.12.2007 / 08:54:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:13:43

Güzellik endüstrisi şimdi de gözünü çocuklara dikti. Müşterilerin en küçüğü iki yaşında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'da yükselen bir trend haline gelen ve müşterilerin en küçüğünün iki yaşında olduğu çocuk SPA'ları çok tartışılıyor. Marie Clarie dergisi bu ayki sayısında çocuklar için kurulan SPA'lara, müşterilerine(!) ve uzman görüşlerine yer verdi..

Masaya güçbela uzanan kolları ve küçük suratındaki olgun bakışla; tırnaklarını kalıp çamurla temizlettikten sonra ustalıkta törpületiyor... Ona gözlerinizi dikerek bakmamalısınız. Bu çok önemli! Tırnakları cilalanırken; "Yeşil değil, turuncu da değil, ben mavi istiyorum" diyor yapmacık bir tavırla... Bir diğeri iki süt dişi yeni düştüğü için peltek bir şekilde konuşuyor: "Pembe benim favori rengim." Gözlerinin içi gülüyor. Henüz beş yaşında!

ÇOCUKLARA CİLT BAKIMI

Son zamanlarda Amerika'yı kasıp kavuran çocuk SPA otellerinden biri olan Los Angeles Hyatt Regency&SPA'da hepsi sıralanmış duruyor. Sophista SPA Kids'de çocuklara Chocolate Kiss pedikürü, Lil Mademoisselle manikürü, Little Diva Dos genç yüz cilt bakımı yapılırken, makyaj eğitimi de veriliyor. Time dergisinin son makalesine göre Birleşmiş Milletler'de gençler ve 11-13 yaş arası çocuklar sağlık ve güzellik ürünlerine yılda tam 20 milyar dolar harcıyor. Hyatt Regency'nin yönetici asistanı Shelley Narath; "Küçük kızlar bunlara gerçekten bayılıyor" diyor hayranlıkla. Narath pedikür için de şöyle konuşuyor: "Bunu yaptırmayı çok seviyorlar çünkü anneleri de yaptırıyor. Bütün küçük kızlar annelerinin kopyası..."

PSİKOLOJİK YIKINTI OLUR

Çocukları korumak için çalışan Çocuklar ve Aileler Kampanyası Başkanı Randy Thomasson da çocuk SPA'larının çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve hijyenik olmadıklarını söylüyor. 'Genç kızlara güzelliklerine odaklanmalarını öğretmek ve iltifat etmek, kendilerini sadece bir seks objesi olarak düşünmelerine sebep olur' diye düşünüyor. Üstelik Thomasson bu düşüncesinde yalnız değil! Amerikan Psikoloji Derneği üyeleri de onunla aynı görüşü paylaşıyor. Derneğin yayımladığı rapora göre çocuklar oyuncak şirketlerinden giysilere ve dergilere varıncaya kadar seks imgesi bombardımanına tutuluyor. Yeme düzensizlikleri, kendine güvensizlik ve depresyon, seks uyarılarının yarattığı psikolojik yıkıntılardan sadece birkaçı...

EĞLENİYORLAR

Başka bir görüşe göre de kızlar; SPA merkezlerinde sadece eğleniyorlar ve tırnaklarını daha hızlı kurutmak için ellerini sallarken dans ediyorlar. Genç vücut imajı uzmanları ise bu faaliyetin çok da zararlı olmadığını düşünüyor: "Eğer bu merkezlere gitmek daha gösterişli olmak, güzel ve seksi görünmek içinse, tabii ki çocuğun zihnindeki ideal vücut imajı çok daha üst noktalara ulaşıyor. Diğer yandan sadece eğlence için anne ve kız arasında gerçekleşen bir faaliyet ise zararsızdır. "

 

SABMER (5): Ben süslüyüm

"Film yıldızlarının çok güzel makyajları ve kıyafetleri var. Ben de onlar gibi olmak istiyorum. Makyaj beni gerçek bir kız yapar. Ben hem erkek tavırlı bir kızım hem de çok süslüyüm çünkü hem erkek hem de kız eşyalarını seviyorum. Erkeklerin ejderhaları, şövalyeleri ve legoları bence çok harika ama kızların da pembe ve mor eşyaları, bilezikleri, kolyeleri, küpeleri ve makyaj malzemeleri var. Bence bir kız için güzel görünmek çok önemli..."

GRACIE (8): Çocuklar stresli

"SPA'ya gittim ve tırnaklarıma french yaptırdım. 35 dolar tuttu. Büyükannem tırnaklarını her hafta yaptırıyordu. Ben de izliyordum. Bence çocuklar için SPA olması çok harika çünkü çocuklar çok fazla strese giriyor. SPA'larda çocuklar gerçekten çok rahatlıyor. Ben de çok fazla stres yaşıyorum; zor ve önemli sınavlar, arkadaş kavgaları ve bunun gibi olaylar..."

SYDNEY (2): Pedikür seviyor

Henüz iki yaşında olan Sydney yeni boyanmış tırnaklarını dikkatle kurutuyor. Bu sırada güzellik uzmanı pedikürünü yapmaya başlamış bile...

CLAIRE (14): Cilt bakımı yaptırıyor

"Nasıl göründüğün çok önemlidir. Eğer şirin değilsen, güzel bir yüzün ve güzel kıyafetin yoksa insanlar seni kabul etmez. Popüler olmak çok önemli bir şey ve ne kadar popüler olduğun, nasıl göründüğüne bağlı. SPA'ya gelmeden önce yüz bakımının ne olduğunu gerçekten bilmiyordum. Güzellik uzmanı maske ve masaj uyguladı. Bu bana kendimi çok güzel hissettirdi. Annem tedavi için sürekli SPA'ya gidiyor ve eve rahatlamış olarak geliyor. 'Bunu ben de yapmak istiyorum' dedim. Çünkü şımartılmayı seviyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious