Spermci profesöre 3 yıl hapis cezası

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Başkalarından aldıkları spermle, muayenehanesine gelen kadın hastaları hamile bıraktırmakla suçlanan Dr. İsmet Köker, görevi kötüye kullanmanın en üst ceza sınırı olan 3 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu ceza Yargıtay'ca onanırsa, tutuksuz yargılanan ve halen görevini sürdüren Prof.Dr. Köker cezaevine girecek. Prof.Dr. Köker'in o dönem asistanlığını yapan 6 doktor hakkında ise 1'er yıl hapis cezası verilip ertelenirken, 6 doktor hakkındaki suçlama ise kaldırıldı.

Kamuoyunda şok etkisi yaratan ‘Sperm skandalı' ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim servisi hemşirelerinden Fatma Karabulut tarafından 2003'de ortaya çıkartıldı. Karabulut'un iddialarının televizyon ve gazetelerde yayınlanması üzerine Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'nce yargılanması istenen Prof.Dr. İsmet Köker'in itirazını inceleyen Danıştay 2'nci Dairesi, kendisi ile birlikte aynı bölümde görev yapan ve bazılarının daha sonra başka yerlere tayinleri çıkan öğretim görevlileri Dr. Cem Cengiz, Dr. Özgür Kaya Selçuk, Dr. Mustafa Şiş, Dr. Ümit Altıntaş, Dr. Özkan Yılmaz, Dr. Nihat Kataya, Dr. Reşat Mısırlıoğlu, Dr. Abdi Oğuz, Dr. Erdal Candan, Dr. Ayhan Coşkun, Dr. Önel Cemiloğlu ve Dr. Abdulhakim Arısoy'un da yargılanmasına oy birliği ile karar verdi. Bunun üzerine Prof.Dr. Köker ve 12 doktor hakkında Adana 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘görevi kötüye kullanmak' suçundan 3'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1996 ile 2001 yılları arasında başkalarından aldığı spermlerle ‘heterolog artifisyel inseminasyon' (spermin erkekten alınıp, kadının döl yoluna bırakılması) uygulaması yaptıkları, yapılmasına yardım edip, göz yumdukları iddiasıyla 3 yıldır tutuksuz yargılanan İsmet Köker ile birlikte 12 doktor hakkında karar duruşmasına Prof.Dr. Köker katılmadı. Prof.Dr. Köker'in avukatı ile birlikte sanık doktorlardan Cem Cengiz ve Özgür Kaya Selçuk ile avukatları geldi. Doktorlar Cengiz ve Selçuk, suçlamaları kabul etmeyerek, “Başkalarından sperm alındığını görmedik” diyerek beraatlerini istedi. İlk duruşmaya katılan Prof.Dr. Köker ise suçlamaları kabul etmezken, Tüp Bebek Merkezi'nde çalışan doktor ve asistanlardan bilimsel çalışma için sperm topladıklarını iddia etmişti.

PROFESÖRE EN ÜST SINIRDAN CEZA

Mahkeme hakimi, Köker'i, görevini kötüye kullandığına kanaat getirerek istenen cezanın en üst sınırı olan 3 yıl hapis cezasına mahkum etti. ‘Kişiliği, suçun işlenişi, kasıt yoğunluğu, halkın tıp bilimine ve üniversite hastanelerine karşı duyduğu güveni sarsıcı nitelikte bulunması' gerekçesiyle verilen cezada indirim yapmadı.

Ayrıca, Köker hakkında TCK'nın 53'ncü maddesinde yer alan, ‘atamaya veya seçime tabi bütün memuriyetten ve hizmetlerden istihdam edilmekten, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmak gibi haklardan hapis cezası infazı tamamlanıncaya kadar yoksun bırakılmasına' da karar verildi. Yargıtay bu cezayı onarsa Prof.Dr. Köker cezaevine girecek ve infaz yasası kapsamında 1 yıl 3 ay hapis yatacak. Prof.Dr. Köker, kısa süreli açığa alındıktan sonra aynı fakültedeki görevine dönmüştü.

6 DOKTORUN CEZASI ERTELENDİ

Mahkeme, Köker'in o dönem asistanı olan tutuksuz yargılanan 12 doktor hakkında değişik kararlar verdi. Mahkeme hakimi, doktorlardan Mustafa Şiş, Ümit Altıntaş, Özkan Yılmaz, Reşat Mısırlıoğlu, Abdi Oğuz ve Erdal Candan'ı ise 1'er yıl hapse mahkum edip, bir daha suç işlemeyecekleri kanaati üzerine cezalarını erteleyerek 3 yıl denetim süresine tabii tuttu. Bu süre içinde kasıtlı bir suç işlemeleri halinde cezalarını çekecekleri de ihtar edildi. Doktorlardan, Cem Cengiz, Özgür Kaya Selçuk, Nihat Kataya, Abdulhakim Arısoy, Ayhan Coşkun ve Önel Cemiloğlu'nun iddia edilen olay tarihinde üniversiteden ayrılmaları nedeniyle haklarındaki dava ortadan kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious