SPK Borsa'da usulsüz satışları inceliyor

SPK Borsa'da usulsüz satışları inceliyor.21066
  • Giriş : 10.01.2009 / 10:58:00

SPK'nın borsada gerçekleşen usulsüz açığa satış işlemlerini incelediğini belirtildi. Şu an için açığa satışları engelleyici düzenlemeler yapılması düşünülmüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, SPK tarafından mevcut durum itibariyle açığa satışların tamamın yasaklanması yönünde bir düzenleme yapılmasına gerek olmadığı düşündüklerini ifade ederek, yaptıkları çalışmalarda, açığa satışların toplam işlem hacminin yüzde 5'i düzeyinde seyrettiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Mevzuata aykırı açığa satışların özellikle finansal türbülans ortamında panik satışlara neden olma ve dolayısıyla yatırımcıların aşırı zarar etme ihtimali nedeniyle titizlikle takip edildiğine işaret eden Erol, özellikle 2008 yılının son çeyreğinde bazı hisse senetlerinde gerçekleştirilen mevzuata aykırı açığa satış işlemlerine ilişkin incelemenin de halen devam ettiğini, inceleme sonuçlarına göre gerekli cezai işlemlerin tesis edileceği belirtti.

Erol bu arada SPK'nın aldığı kararla da, Tav Havalimanları Holding A.Ş. hisse senedinde mevzuata aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemleri nedeniyle hem işlemi yapan kişilere, hem de aracılık yapan kurumlara idari para cezası uyguladığını söyledi.

-''MEVZUATA AYKIRI UYGULAMALARA YAPTIRIM UYGULANACAK''-

Yapılan çalışmalarda Borsada yaşanan fiyat düşüşleri ile açığa satış arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu yönünde de herhangi bir bulguya rastlanmadığına dikkat çeken Erol, ''seans içi fiyat sınırlaması, 'up-tick' kuralı olarak adlandırılan açığa satışta bir üst fiyat basamağından emir verme zorunluluğu ve aracı kurumların açığa satış işlemlerinden zarara uğramasını engellemeye yönelik teminatlandırma esasları, sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor'' diye konuştu.

Erol, yasal düzenlemelere uyulmaksızın yapılan açığa satış işlemlerinin ise yakından incelendiğini, mevzuata aykırı uygulamaların varlığının tespiti halinde müeyyide uygulanacağını söyledi.

İMKB tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde yayımlanan ve 20 Ocak 2009 tarihinden açılış seansında açığa satışı yasaklayan İMKB Yönetim Kurulu kararına ilişkin olarak da Erol, söz konusu kararın açılış seansında, açılışta geçerli olacak fiyatın sağlıklı oluşumuna yönelik olduğu, bu nedenle açılışta etkin fiyat oluşumunun temin edildikten sonra gün içerisinde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

-YURTDIŞI PİYASALARDA GÖRÜLEN AÇIĞA SATIŞ İŞLEMLERİ-

SPK Başkanı Erol, yurtdışı piyasalarda görülen açığa satış işlemlerine ilişkin olarak ise piyasa bir yanlış bilgilenmenin söz konusu olduğunu, esas itibariyle yurtdışında yasaklanan hususun açığa satışın bir türü olan ''çıplak açığa satış'' olduğunu söyledi.

Söz konusu yasaklamanın da genel olarak finans kuruluşları ve bu kuruluşlarla ilişkili diğer iştiraklere yönelik olduğuna dikkati çeken Erol, yurtdışı uygulamalarına ilişkin olarak ABD'de, 19 Eylül 2008 tarihinde Amerikan Sermaye Piyasası Kurulunun aldığı kararla, 799 adet finansal kuruluşun hisselerinde açığa satışının 2 Ekim 2008 tarihine kadar yasaklandığını kaydetti.

İngiltere'de de İngiliz SPK'sının 18 Ağustos 2008 tarihinde aldığı kararla, finansal kuruluşların hisselerinde açığa satışını 19 Haziran 2009 tarihine kadar yasakladığına işaret eden Erol, Kanada, Hollanda, Almanya, Fransa Portekiz'de de bazı finansal kuruluşların hisse senetlerinde açığa satışın yasaklandığını belirtti.

Erol, Brezilya, Yunanistan ve Japonya'da ise bu ülkelerin SPK'larının açığa satış konusunda herhangi bir yasaklamaya gitmediğini ifade etti.

-TEMETTÜ DAĞITIM ORANI YÜZDE 20-

Öte yandan SPK Başkanı Erol, halka açık anonim ortaklıkların 2008 yılı faaliyetlerinden elde edecekleri karların dağıtım esaslarını belirlendiğini de bildirdi.

Buna göre payları borsada işlem gören şirketlerin 2008 yılı karlarından yapacakları birinci temettü dağıtım oranı yüzde 20 olacağını belirten Erol, temettü dağıtım zorunluluğu getirilmesinin yatırımcıların kısa vadede menfaatine işleyecek nitelikte bir karar olduğunu söyledi.

Bu kararın, yatırımcıların ortak oldukları şirketlerin hesap dönemi içerisinde elde ettikleri ve geçmiş yıl zararları ve yasal yedekler düşüldükten sonra kalan ve yasal kayıtlardan da karşılanabilen kardan paylarına düşen kısım kadar faydalanmalarını sağlayabileceğine işaret eden Erol, şunları kaydetti:

''Kar dağıtım zorunluluğunun yatırımcılara etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmaya göre, yatırım ortaklıkları hariç olmak üzere 2006, 2007 ve Kasım 2008 itibariye sırasıyla toplam 1 milyon 527 bin 232, 1 milyon 478 bin 479 ve 1 milyon 543 bin 266 yatırımcının hesaplarına temettü ödemesi yapıldığını, bu üç yıl içinde yatırımcıların ortalama yüzde 59'u kar dağıtımından faydalandı.''

-2008 YILINDA 8,69 MİLYAR LİRALIK TEMETTÜ DAĞITIMI-

Edinilen bilgiye göre, 2004 yılında şirketlerin yüzde 72'si, 2005 yılında yüzde 68'i, 2006 yılında yüzde 67'si ve 2007 yılında yüzde 75'i kar ederken, 2007 yılında 274 borsa şirketinin 205'i yaklaşık 28,96 milyar YTL kar etti.

2008 yılında 117 şirket 2007 karının toplam 8,69 milyar YTL'sini dağıttı.

Nakit temettü dağıtan şirketlerin söz konusu 4 yıl içinde dağıttıkları temettü oranı yüzde 26-50 aralığında toplanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*