SPK'dan Cumhuriyet’e suç duyurusu

SPK'dan Cumhuriyet’e suç duyurusu.8220
  • Giriş : 29.01.2009 / 11:23:00
  • Güncelleme : 29.01.2009 / 11:19:30

SPK, Cumhuriyet Gazetesi’nin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Dosya savcılığa gönderilecek. Cumhuriyet yöneticileri, örtülü kazanç aktarımıyla suçlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son dönemde Ergenekon Operasyonu ve CHP'li Çankaya Belediyesi'nde yürütülen 'Yamyam Soruşturması' ile gündeme gelen, 'Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri hakkında, 'örtülü kazanç aktarımından' suç duyurusunda bulunma kararı aldı. SPK, Cumhuriyet Gazetesi'nin sahibi olarak görülen ve halka açık olan Yeni Gün Holding A.Ş.'nin, 2002 ve 2005 yıllarına ilişkin hesaplarıyla ilgili incelemesini dün tamamladı.

ŞİRKET ZARARA UĞRADI

YAPILAN incemelerde, Yeni Gün Holding'in, Yeni Gün Haber'den olan alacaklarına faiz işletmeyerek şirketi zarara uğrattığı belirlendi. Yeni Holding A.Ş. ile ilgili hazırlanan rapor, SPK Başkanı Turan Erol başkanlığında toplanan kurulda dün ele alındı. Kurul, Yeni Gün Holding'in 2002-2005 yılları arasında yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan ve aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi yönetiminde bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. Karar, SPK'nın dün gece yayınlanan haftalık bülteninde de yer aldı. Kararda, Ergenokon Operasyonu'da gözaltına alınan İlhan Selçuk ile Akın Atalay, Osman Bekmen, Alev Coşkun, Erol Erkut, Ertin Akgüç ve Günay Çapan'ın da aralarında bulunduğu yöneticiler hakkında, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 15'inci maddesi kapsamında ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde suç duyurusunda bulunulması öngörüldü.

SAVCI İNCELEYECEK

SPK'nın bu kararının ardından, suç duyurusu dosyası Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilecek. Cumhuriyet Savcılığı'nın açacağı soruşturmanın ardından dava açılması halinde, Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Doğan'ın eski CEO'suna yalan beyan suçlaması

SPK bülteninde bir başka dikkat çeken haber de Doğan Holding'in eski CEO'su Tufan Darbaz'la ilgili oldu. SPK, Darbaz hakkında gerçeğe aykırı beyandan suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. Maliye Bakanlığı'nın POAŞ'a kestiği 1.2 milyar TL'lik vergi cezasının ardından görevinden ayrılan Tufan Darbaz'ın, POAŞ hisselerinin Avusturyalı enerji şirketi OMV'ye satışı sırasında, manipülasyon yapıldığına ilişkin davada yalan beyanda bulunduğu bildirildi. SPK da, konuyla ilgili yaptığı araştırmanın sonucunda, Tufan Darbaz'ın mahkemeyi yanılttığını belirledi. Tufan Darbaz'ın dosyası da, dünkü toplantıda ele alındı. SPK, Darbaz hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. Darbaz da savcılığın dava açması halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Star gazetesi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*