SPK'dan İhlas Ev Aletleri için suç duyurusu

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Sermaye Piyasası Kurulu, İhlas Ev Aletleri'nde yapay fiyat ve yapay piyasa oluşturulduğu gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SPK, İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret (İHEVA), hisse senedinde 2 Haziran 2003 ve 15 Ağustos 2003 tarihleri arasında görülen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerini inceledi. Kurul, söz konusu tarihlerde İHEVA hisse senedinde yapay fiyat ve yapay piyasa oluşturulmasına ilişkin suçun maddi ve manevi unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle, Mehmet İnci, Bayram Başcı, Ömer Halit Celep ve Abdurrahman Yıldırım hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Kurul'un daha önceki kararıyla hakkında işlem yasağı getirilmiş bulunan Bayram Başcı, Mehmet İnci, Ömer Halit Celep ve Abdurrahman Yıldırım hakkındaki işlem yasağı kararının tekrarlanması kararı alındı.

SPK, İHEVA hisse senedinin piyasasında, 26 Mart 2003 ve 4 Nisan 2003 tarihlerinde içeriden öğrenenlerin ticaretine ilişkin suçun maddi ve manevi unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle, Mehmet İnci, Ömer Halit Celep, Bayram Ad, Nihan Vikman ve Abdurrahman Yıldırım hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararı aldı.

Öte yandan, SPK, Haznedar Refrakter Sanayi'nin hisse senetlerinde 12 Mayıs 2003 ve 5 Eylül 2003 tarihlerinde gözlenen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerini inceledi. Yatırımcı grubunu oluşturan şahısların hesaplarını kontrol eden ve alım satım kararlarını bizzat veren Alparslan Güney hakkında işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararı aldı. Kurul, Alparslan Güney hakkında, borsalarda ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapma yasağı getirilmesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious