SP'li kadınlar imza zinciri oluşturdu

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi İstanbul Kadın Kolları, Ayasofya Müzesi'nin takrar cami olarak ibadete açılması amacıyla gerçekleştirdiği imza kampanyasının finalini Ayasofya Müzesi önünde gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partili kadınlar yaptıkları açıklamada Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye gelmemesini istedi

Fatih Sultan Mehmet'in ölüm yıldönümünde başlattıkları imza kampanyasını sonlandıran Saadet Partisi Kadın Kolları üyeleri, topladıkları 1 milyon imzayı Ayasofya Meydanı'nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Kadın Kolları İstanbul İl Başkanı Nagehan Gül Asiltürk basın açıklaması yaparak, Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'yı cami olarak vakfettiğini hatırlattı. Ayasofya'nın vakıflar kanunu gereği "Vakıflar hangi maksatla vakfedilirse ancak o maksatla kullanılır" hükmünün yerine getirilmesini istediklerini belirten Asiltürk, Ayasofya'nın tekrar cami olarak ibadete açılmasını istediklerini söyledi.

Asiltür, "Bu mübarek mekanın yetkililerimizce bir an evvel siyaseten kimliğine kavuşturularak 75 milyonluk Türkiye'mizin hasretle beklediği gibi en kalabalık bayram namazlarının kılındığı günlerine kavuşturulmasını istiyoruz. Bu 1 milyonluk küçük refleks, sözcüklerimizin ispatıdır." dedi. Papa'nın Türkiye ziyaretine de tepki gösteren Asiltürk, "Eski bir nazi olan Papa'nın yaptığı densiz açıklamalar Vatikan'da dünden bugüne değişen hiç bir şey olmadığını açıkça göstermektedir" dedi. Vatikan'ın geçmişten beri ticari yolsuzluklar, sapkınlıklar, cinayetler ve skandallarla boğuştuğunu ileri süren Asiltürk, Vatikan'ın dünyadaki olumsuzluklar karşısında haklı olanın değil, güçlü olan devletlerin yanında yer aldığını savundu. Protestanlar ve Katoliklerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de bir araya gelemeyeceklerini idda eden Asiltürk, "Papa'nın yaptığı açıklamalar gibi ucuz planlar dünya barışına hizmet etmekten ziyade sığ kıyılarda gezinen Hrıstiyan halkların önyargılarını beslemekten öte bir işe yaramayacak ve büyük kitleleri cahil dünyaları ile başbaşa bırakmaktan öteye geçmeyecektir. Üzerinde dini bir sıfat barındıran, kitlelerin önünde olan fakat bir takım menfaatler icabı da olsa nerede durup nerede konuşacağını bilmeyen, dünya barışının köklerine dinamit koymaya çalışan bu insanın 1071'den beri hikmet ve şerefle yaşadığımız Anadolu topraklarını ziyaret etmesinde ülkemiz çıkarları açısından hiç bir menfaat görmemekteyiz" şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından partili kadınlar topladıkları imzaları uç uca birleştirerek büyük bir zincir oluşturdu. Ayasofya Müzesi'ne doğru geniş halka oluşturan kadınlar, "Zincirler kırılsın Ayasofya acıçlsın" şeklinde slogan attı. Gösterinin ardından yaklaşık 200 partili kadın olaysız şekilde dağıldı. Protesto gösterisini çok sayıda yabancı basın mensubu da takip etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious