'Spor ambargosu en insanlık dışı ambargodur'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Mehmet Ali Talat, Fransa'nın Lyon şehrinde düzenlenen ve 20 ülkeden 24 takımın yarıştığı 7. Uluslararası Dünya Polis Salon Futbol Organizasyonu Turnuvası'nda güçlü rakiplerini geride bırakarak şampiyon olan Polis'i kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ziyaret sırasında 11 kişiden oluşan Polis Salon Futbol Takımı sporcularının yanı sıra, Polis Genel Müdürü Erdem Demirbağ, Polis Salon Futbol Takımı Sorumlusu ve Kafile Başkanı Polis Müdürü Ahmet Zaim ve takım antrenörü Cengiz Uzun da hazır bulundu.

Talat, kabulünde yaptığı konuşmada, tüm sıkıntılar ve ambargolar altında bu tür turnuvalara hazırlanabilmenin, çalışabilmenin ve uzun süren yarışmalara katılabilmenin önemine dikkat çekerek, "Kısıtlama ve ambargolar olmasaydı, eminim gençlerimiz başta spor olmak üzere bütün alanlarda başarılı olurlardı" dedi.

Spor ambargosunun "en insanlık dışı ambargo" olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Talat, bu ambargonun da bir an önce sona ermesi için ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerini kaydetti.

Bu gayreti de Kıbrıs Türkleri olarak hep birlikte göstereceklerini belirten Mehmet Ali Talat, Polis Salon Futbol Takımı'nın katıldığı turnuvalar ve uluslararası etkinliklerde bu konuların mutlaka gündeme geldiğini ve bunların konuşulduğunu belirterek, "Bunun haksızlığını anlatırsınız. Dünya bu haksızlığı anladıkça, sonuçta bu türden kısıtlamalara 'evet' dememeye başlayacaktır. Bundan eminim" dedi.


- ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN SORUMLULUĞU... -


Cumhurbaşkanı Talat, ambargolar nedeniyle Kıbrıs Türkü'nün büyük acılar ve büyük çileler çektiğini de işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türkü en sonunda Kıbrıs sorununun çözümü için ciddi ve çok büyük bir fedakarlıkta bulunarak, hazırlanmış olan bir uzlaşma metnine, Annan Planı'na çoğunlukta 'evet' dedi. Fakat Rum Tarafı bunu kabul etmeyince Kıbrıs sorunu çözülemedi.

Fakat işin garip tarafı, hepimizin izlediği gibi Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün sorumluluğu bizde olmamasına rağmen ambargolar halen daha bizim üzerimizde devam ediyor. En büyük kabul edilmezlik, en büyük isyan noktasına sürüklenmemizin nedeni budur.

Yani biz dünyanın istediğini, bize telkin ettiğini, 'yapın' dediğini yaptık. Ancak buna karşı çıkan taraf elde etmiş olduğu, haksız şekilde elde etmiş olduğu avantajları kullanarak bizi sıkboğaz etmeye devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Talat, polis takımının da bu sıkıntılar içerisinde çok özverili bir çalışma yaparak, büyük bir başarı elde ettiğini vurgulayarak, bu şartlar altında çalışmak ve böyle bir turnuvada şampiyon olmanın gurur verici olduğunu kaydetti.

- "YÜZÜMÜZE BİR GÜLÜMSEME GETİRDİNİZ" -

Bu başarıdan dolayı da polis Futbol takımına katkıda bulunan herkese, teknik personele ve polis gücüne bir bütün olarak teşekkür eden Cumhurbaşkanı Talat, "Yüzümüze bir gülümseme getirdiniz. Şampiyonluğu öğrenince büyük bir sevinç duyduk. Dedik ki; 'Demek ki spor alanında da sevineceğimiz şeyler varmış.' Ve bu tabi ki, bundan sonraki çalışmalarınızda da hem sizlere hem bizlere bir motivasyon olacaktır. Ben tekrar hepinizi kutluyorum" Diye konuştu.

Polis Genel Müdürü Erdem Demirbağ da, Talat'a Polis Salon Futbol Takımı'nın kuruluşu, personeli ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Konuşmaların ardından cumhurbaşkanlığı bahçesinde hatıra fotoğrafı çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious