Spor Bakanı'dan yabancı sınırı açıklaması!

Spor Bakanı'dan yabancı sınırı açıklaması!.14658
  • Giriş : 23.11.2017 / 11:34:00

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Bak, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Beşiktaş'ın Porto maçı ve tarihi başarısı hakkında konuştu. Bakan, yabacı sınırlaması konusuna da değindi.

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde daha da ileriye gidebileceğine inanıyorum. İyi oynuyorlar. Beşiktaş'ın başarısı hepimizi gururlandırıyor.

2020 Avrupa Şampiyonası için üzerimizdeki kara bulutları atacağımıza inanıyorum. Kulüplerin altyapılara olan yatırımların ciddi oranda artması gerekiyor. Menajerlik sistemi Türkiye'de tam oturmamış durumda. İkili ilişkilerle gidiyor. Milli Takım'a bir sporcunun hakkıyla gelmesi gerekiyor.

Bir Arda Turan kolay yetişmiyor. Daha önce Gökdeniz Karadeniz, Fatih Tekke gibi isimler de yurt dışında iyi işler yaptı. Altyapıya önem vermeliyiz.

Yabancı oyuncu sınırı konusu gündemimizde... Kulüpler Birliği ile görüşüyoruz. Bu konuda Galatasaray'ın 4 sene üst üste şampiyon olduğu dönemdeki yerli oyuncu sayısına da dikkat çekmemiz lazım. Kulüplerin yabancı oyuncularla yaptığı kontratlar var. Bunları hemen sonlandırın diyemeyiz. Ama kulüpler birliğiyle konuştuk, milli takımı olumsuz etkilediğini söyledik. Yabancıya karşı değilim ancak yabancı sayısının ağırlıkta olmaması gerektiğini düşünüyorum."

SORU: Rekabet koşulları arttı deniyor. Öte yandan daha önce yabancı kuralı serbest değilken de başarılı olamadığımızı gördük. Futbolcularla ilgili kısımlar, daha çok süre alsın diye söyleniyor da hocalarla ilgili söylenmiyor? Neden milli takımı yabancı bir kişi çalıştırıyor? Bu sizi rahatsız ediyor mu?
Tabi ben Türk milli takımını bir Türk antrenörün çalıştırmasını arzu ederim. Görev alan hocalarımız geçmişte oldu. Tabi bizim dediğim gibi bu teknik heyet, milli takımda Türk teknik direktörün olmasını tabi ki arzu ediyoruz, tabi TFF'nin yaptığı görüşmeden bu sorumluluğu, kontratları var. Kontratını bırakıp oraya gelmek, arzu etmediler. Dolayısıyla fazla bir alternatifle karşı kalmayınca, bakıyoruz. Ligimize de bakalım...

Spor bir endüstri kabul ediyoruz. Ama bu sporun hedeflerimize hizmet etmesi lazım. Bunun kapasitesi de sizin sporcu potansiyelinize bağlı. Çok sayıda sporcuya ihtiyacımız var. O yüzden altyapıda devrim gibi yatırımlar yapılmalı. İyi eğitilirse, nitelikli eğitilirse bunlar karşına çıkacak. Tüm dünyada yabancı oyuncu var buna kimse itiraz etmiyor. İyi olursa çok katkı sağlar. Ama bizim elde ettiğimiz neticeler, milli takımın aldığı neticeleri değerlendirirseniz bizi üzüyor. Beklentilerimizi hedeflerimizi karşılamıyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*