Spor gripten korur

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Spor yaparak birçok hastalıktan korunabilirsiniz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

hevesle başlanan egzersiz programları bir süre sonra yarım bırakılıyor. Yapılan çeşitli çalışmalar da egzersiz programına başlayanların yüzde 50'sinin ilk üç ayda egzersizi bıraktığını gösteriyor. Bu nedenle egzersiz için çaba göstermek ve alışkanlık haline gelmesini sağlamak gerekiyor.

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ

Amerikalı araştırmacılar günlük düzenli egzersizin, soğuk algınlığı riskini azaltıtığını belirtiyor. Bağışıklık sistemi ve üst solunum yolları enfeksiyonu arasındaki ilişkileri inceleyen araştırmacılar, günlük egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalık riskini azalttığını saptamış.

BÜYÜME HORMONU

Araştırmayı yürüten Prof. David Nieman, her gün 40-45 dakika tempolu yürüyen bir kişinin, hiç yürüyüş yapmayan kişilere oranla yüzde 50 daha az hastalandığını belirtmiş. Kemik erimesi, şeker, kalp hastalığı hatta depresyon bile düzenli egzersiz ile önlenebiliyor, tansiyon ve kan yağları da bu kişilerde düşüyor. Egzersiz aynı zamanda büyüme hormonu salgısını da artırarak yağların erimesini ve kasların artmasını sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious