Spor mahkemeleri geliyor!

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kamuoyunda çıkan futbolda şike iddialarıyla ilgili olarak spor mahkemelerinin mutlaka kurulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Şahin, İtalya'daki ünlü spor kulüplerinin küme düşürülmesi olayının incelendiğini belirterek, inceleme sonunda spor mahkemelerinin kurulması konusunda yol haritasının belirleneceğini kaydetti.
Fatih'te esnaf ziyareti yapan Bakan Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündemdeki şike iddialırya ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Şahin, "Denizlispor Başkanı'nın lig bittikten sonra önemli açıklamalar yapacağı kanaatindeydim. Bu gerçekleşti. Futbol Federasyonu gazetelerde çıkan haberleri ihbar kabul ederek bir şike tahkim komisyonu kurmalıdır. Olayın üstüne ciddiyetle gitmelidir. Ayrıca bizde henüz spor mahkemeleri kurulamadı. İtalya'da, şikeyle mücadalede örnek bir karar ortaya çıkmışsa bu İtalya'da spor mahkemelerinin var olması sebebiyledir" dedi.

Şahin, "Bu nedenle şike olaylarının üzerine gidemeyecek miyiz?" şeklindeki bir soruya ise, "Şu haliyle bile bu tür olayların üstüne gitmek mümkündür. Önce Futbol Federasyonu yönetimine ciddi görev düşmektedir" şeklinde konuştu. Futbol Federasyonu'nun çıkan haberleri ihbar kabul etmesini ve konuyla ilgli işlem yapmasını isteyeceğini anlatan Şahin, gerek olması durumunda Başbakanlık Teftiş Kurulu'na da aynı dosyayı göstereceğini söyledi. Bakan Şahin, ayrıca haberlerin gayri yasal para hareketlerini de bilgilendirdiği için cumhuriyet savcılarını da göreve davet etti. Bakan Şahin, Ankara'ya döndükten sonra Türkiye'de spor mahkemelerinin kurulması için girişimde bulunacağını ve herkesin bu yasa tasarısına destek olmasını istedi. Futbol Federasyonu'ndan ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nden İtalya'daki şike olayları örneğiyle ilgili rapor istediğini belirten Şahin, "Bu raporu inceleyerek spor mahkemeleriyle ilgili yol haritamızı ortaya koyarız ama şimdi bile yapılacak şeyler var" dedi. Bir gazetecinin 3 büyük Futbol takımının korunduğu yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Bakan Şahin, "Şike konusunda meclis komisyonuna ciddi belgeler gelmedi. İddia sahipleri iş ciddiye bindiğinde ya yanlış anlaşıldım ya da amacım o değildi" şeklinde açıklamalar yapıyor sonra arkasını getirmiyorlar" dedi.

İtalya'da dünyaca ünlü kulüplerin bir alt kümeye düşürülmesinin spor mahkemeleri yoluyla bazı telefonların dinlenerek gerçekleştirildiğini söyleyen Şahin, Türkiye'de delil sahiplerinin ortaya ciddi deliller koyamadığını belirtti. Bakan Şahin, Türkiye'de de konuyla ilgili olarak yapısal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Şahin, spor mahkemeleri konusunda yasa taslağını meclise sevk ederek ekim ayında yasayı çıkarabileceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious