Spor tarihinin en büyük skandalları!

  • Giriş : 04.09.2007 / 14:39:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:41:52

Times, dünya spor tarihine damgasını vuran 50 skandalın listesini çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doping, ırkçılık, politika, seks ve şike gibi birçok olayın karıştığı spor tarihine birbirinden ilginç skandallar damga vururken, internet sitesi, Arjantin'in efsanevi golcüsü Diego Maradona'nın İngiltere'ye elle attığı ve sonradan ''Tanrının Eli'' olarak tanımladığı golü, ünlü boksör Mike Tyson'un maçta rakibi Evander Hollfield'in kulağını ısırmasını, İtalyan futbolunda 2006 yılında yaşanan şike skandalını ve bu sezona damgasını vuran Formula 1'deki casusluk olayını listesine dahil etti.

İşte spor tarihinde yaşanmış birbirinden ilginç skandallar:

METROYU KULLANDI MARATON KAZANDI
Kübalı atlet Rosie Ruiz, 1980 yılında katıldığı Boston Maratonu'nu kazandı. Her şey normal giderken, bazı kişilerin, Rosie Ruiz'in maraton koşusunun bitiş çizgisine 1 mil kala yarışa başladığını ortaya atmasıyla skandal patlak verdi. Ruiz, koşunun bitimine sadece 1 mil kala maratona dahil olmuş ve altın

 

madalyayı kazanmıştı. Boston Maratonu'ndan 6 ay önce de New York Maratonu'nu ilk sırada tamamlayan Ruiz, gazetecilerin, ''Maratonda rakiplerinize nasıl 25 dakika fark attınız'' sorusuna, ''Bu sabah çok büyük bir enerjiyle uyandım'' diye yanıt vermişti. Ruiz'in New York Maratonu'nda da metroyu kullandığı ve son durakta inerek maratona katıldığı ortaya çıkmıştı.

2002 Kış Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyen ABD'nin Salt Lake City şehri yetkililerinin, IOC jüri üyelerine, 1995 yılında olimpiyat oyunlarını şehirlerine vermeleri karşılığında rüşvet verdiği ortaya çıktı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu skandalın ardından IOC'ye üye 10 kişiyi görevden alırken, düzenleme hakkıyla ilgili çok ciddi yeni kurallar getirdi.

1976-1984 POLİTİKA OLİMPİYATLARI
1976 yılında yapılan olimpiyatlara, ırkçılık yapan Güney Afrika ile rugby maçı oynayan Yeni Zelanda'yı protesto için 28 Afrika ülkesi katılmadı. 1980 yılında düzenlenen olimpiyatlara ise daha sonra dağılan Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal ettiği gerekçesiyle ABD'nin başı çektiği 60 ülke girmedi. Bundan 4 yıl sonra Los Angeles'ta düzenlenen olimpiyatları ise tüm komünist bloğu ülkeleri protesto etti. 3 olimpiyat, üst üste yaşanan politik karmaşa nedeniyle tam bir skandala dönüştü.

F1'DEKİ CASUSLUK
Bu sezon Formula 1'de uzun tartışmalara neden olan casusluk skandalı şimdiden spor tarihinin en ilginç skandalları arasındaki yerini aldı. Ferrari'nin teknik elemanının, takımına ait gizlilik içeren bilgileri McLaren takımında görev yapan personele verdiği ortaya çıktı. İtalyan polisi tarafından yapılan baskında McLaren'de görevli kişinin evinde içinde motor, dizayn ve aerodinamik unsurları da içeren birçok gizli bilgi ve belgeye ulaşıldı.

2007'DE BİR SKANDAL DA FRANSA BİSİKLET TURU'NDAN
Bu yıl yaşanan bir diğer skandal ise Fransa Bisiklet Turu'ndan. Yarış ve kazanan isimlerden çok doping skandallarının tartışıldığı bu yılki Fransa Bisiklet Turu'nda yarışı lider götüren Michael Rasmussen ve yarışın favorileri arasında gösterilen Alexandre Vinokourov'un da aralarında bulunduğu 3 yarışçı ile 2 takım doping nedeniyle Fransa'yı erken terk etmek zorunda kaldı. 2007 Fransa Bisiklet Turu da hafızalara doping skandallarıyla kazındı.

''TANRININ ELİ''
Futbol tarihinin en ilginç simalarından biri olan Arjantin'in efsanevi yıldızı Diego Maradona, 1986 yılında yapılan Dünya Kupası çeyrek final maçında İngiltere'ye attığı golle adını tarihe yazdırdı. İngiltere'yi çeyrek finalden eden golü elle atan Maradona, maçtan sonra yaptığı açıklamada, ''Tanrının Eli'' demişti.


ERİKSSON'UN BAŞINI YAKAN KADIN: FARİA ALAM
2004 yılında İngiltere Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörlüğünü yapan Sven-Goran Eriksson, Faria Alam adında bir kadınla gizlice ilişkiye girdiği gerekçesiyle büyük eleştiri aldı. Eriksson ile ilişkisini detaylı bir şekilde grafiklerle anlatan Alam, aynı zamanda İngiltere Futbol Federasyonu (the FA) üst yöneticisi Mark Palios ile de aşk yaşadığını itiraf etti. Palois, görevinden istifa etmek zorunda kalırken, Eriksson da milli takımın başında daha fazla kalamadı.

BİR EFSANENİN SONU
Boks tarihinin en sıradışı olaylarından biri Mike Tyson ile Evander Holyfield arasında geçti. 1997 yılında unvan maçı için ringe çıkan boksörlerden Mike Tyson, maçta rakibinden yediği darbelerden etkilense gerek, Evarder'in kulağını ısırdı. Evander'in kulağını geven ve hatta bir parça koparan Mike Tyson'un ringlere veda edişi böylece kanlı bitmiş oldu. Bir dönem efsane olan Mike Tyson, kendisine inananları bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı.

ENGELLİ TAKIMINDA 2 ENGELSİZ
Zihinsel engellilerin katıldığı paralimpik oyunlarında basketbolda 2000 yılında altın madalya kazanan İspanya'nın madalya sevinci uzun sürmedi. Nedeniyse, 12 sporculu paralimpik Basketbol milli takımına engelsiz 2 sporcunun da dahil edilmesiydi. Takımdaki engelsiz sporcuların önderliğinde altın madalyaya uzanan İspanyol takım, altın madalyayla değil ama yaptığı hileyle adını tarihe geçirdi.

SERİE A'DA ŞİKE
İtalya'da 2006 yılında yaşanan şike skandalı da listeye giren olaylar arasında. Juventus'un şampiyonluğuyla sonuçlanan sezonun ardından, ortaya atılan iddialarla soruşturmalar başlatılmış, soruşturmaların ardından Juventus, AC Milan, Fiorentina, Reggina ve Lazio suçlu bulunmuştu. Şike skandalının ardından Juventus'un son 2 sezonki şampiyonluğu elinden alınarak ikinci lige düşürüldü. AC Milan, Fiorentina, Reggina ve Lazio takımlarına ise puan silme cezası verildi.

EFSANEVİ ATLET BEN JOHNSON
1988 Seul Olimpiyatları'nda 100 metrede yine kendine ait olan rekoru 0,04 saniye geliştirerek 9.79'la dünya rekoru kıran Kanadalı efsane Ben johnson'ın, yapılan testlerde idrarın da doping maddesine rastlanmış ve rekoru iptal edilmişti. Johnson daha sonra yaptığı açıklamada daha önce de doping yaptığını itiraf etmiş, bir önceki rekoru da bu itiraf üzerine iptal edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious