Sporculara Genelkurmay'dan müjde!

Sporculara Genelkurmay'dan müjde! .16536
  • Giriş : 25.09.2007 / 08:44:00

Milli Savunma Bakanlığı ile Futbol Federasyonu'nun yaptığı görüşmeler sonucunda askerlik yaşı tekrar düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fenerbahçeli Tümer Metin, İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan ile birlikte yıl sonunda askere alınacak olan 50'yi aşkın sporcuya Genelkurmay Başkanlığı'ndan müjdeli haber geldi.

A Milli Takım sporcuları ile Türkiye Profesyonel liglerinin en üst iki kademesinde forma giyen oyuncuların 33 yaşını doldurdukları yıl sonunda askere alınmalarına dair yasanın değiştirilerek sınırın 35'e çıkarılması kararlaştırıldı.
Milli Savunma Bakanlığı ile Futbol Federasyonu arasında bir süredir devam eden görüşmeler ışığında Genelkurmay Başkanlığı'nın da değişikliği onay vermesinin ardından yeni yasanın yıl başından önce yürürlüğe gireceği öğrenildi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve yönetim kurulu üyelerinin dün Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı ziyaretleri sırasında 1111 sayılı askerlik yasanının 35. maddesinin e bendinde yapılacak düzenlemeyle ilgili çalışmalar gündeme geldi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt kendilerinden görüş isteyen Milli Savunma Bakanlığı'na yaş sınırının 35'e yükseltilmesi konusunda olumlu yanıt verdiklerini ifade etti.

Birçok sporcu yararlanacak
Söz konusu yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte bir süre önce askerlik kararı çıkan Tümer Metin, İbrahim Kutluay ve Mirsad Türkcan'ın 35 yaşına kadar askerlikleri ertelenecek. Aynı statüde bulunan çok sayıda futbolcunun da bu haktan yararlanacağı bildirildi.
Askerlik yasanının 35. maddesinin (e) bendi "Aşağıda belirtilen yükümlüler ve sevkleri Milli Savunma Bakanlığı'nca 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna dek tehir edilir" hükmünü içerirken, (c) fıkrası ise "Türkiye profesyonel 1. ve ikinci liginde yer alan takımların kadrolarında bulunan profesyonel futbolcular", (b) fıkrası da "A büyükler Milli Takım kadrosunda yer alan sporcular" ifadesi taşıyor.

Gül soyunma odasına inecek

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri dün önce Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı, ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Ulusoy, Büyükanıt'a 34, Gül'e ise 38 numaralı Milli Takım forması verdi. Haluk Ulusoy'un 17 Ekim'deki Yunanistan milli maçı için yaptığı davete, "Programım uygun olursa seve seve gelirim" yanıtın veren Gül, "Soyunma odasına iner çocuklara moral de veririm. Desteklemek, moral vermek benim görevim. Beşiktaş bizi üzüyor ama diğer takımlar da başka arkadaşları üzüyor" ifadelerini kullandı. Federasyon Yönetimi akşam da TBMM Başkanı Köksal Toptan'la iftar yemeğinde biraraya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious