SporİST'06 Spor Zirvesi başladı

SporİST'06 Spor Zirvesi başladı.4195
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde başlayan SporİST'06 1. Spor Zirvesinde katılımcılar konuşmalara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Keçeci, bir takım radikal kararlar aldıklarını belirterek, "Kötü tezahuratların sona ermesi için üzerimize düşen görevin bilincindeyiz. Maçlarda kötü tezahurat yapıldığı zaman 10 bin ytl, tekrar yapılıyorsa 25 bin ytl para cezası uygulayacağız. Kötü tezahuratın devamında 3 puan silme disiplin cezası vereceğiz.

Son 10 yıla baktığımızda ligimiz Ağustos ayının il veya ikinci haftasında başladı. Bu bir takvimdir ve bu takvim doğrultusunda hareket edilmektedir. Tabiki sağlık çok önemli ve futbolcularımız her sezon öncesi sağlık kontrolünden geçmekte ve kardiyolojik kontrollerini yaptırmaktadır. Biz bunlara EKO testinide dahil ettirdik. Bu uygulama UEFA kriterlerinde ötesindedir. Buna rağmen üzücü olaylar yaşanmıştır dileğimiz tekrarı olmamasıdır" dedi.

- DEMİRÖREN: ''ÖRF VE ADETLERİMİZE BAĞLI KALMALIYIZ'' -

Bu arada bir diğer konuşmacı Beşiktaş kulübü başkanı Yıldırım Demirören ise para kazanmak ve başarılı olmak için örf ve adetlerimizden ayrılmamalıyız dedi.

Demirören sözlerini şöyle sürdürdü:

''Spor dostluk ve kardeşlik içindir. Bana göre Olmpiyat ruhu içinde hareket edilmeli. Tabiki kulübler para kazanacak ancak örf ve adetlerimize bağlı kalınmalı. Fair Play saha dışında başlıyor. Bir oyuncu sakatlandığı zaman topu dışarı atmak Fair Play değil. Ben büyüğüm derseniz tüm Futbol camiası sizi hasım olarak görür. Bir takım sonuna kadar şampiyonluğu kovalıyor ama sonunda kaybedince kötü takım olunuyor. Kazandığınız zaman kaybetmesinide bileceksiniz. Ben bu zirvenin önümüzdeki yıllardada devam etmesini diliyorum.''

- ÖZHASEKİ:''BELEDİYELERİN İŞLERİ ÇOK ZOR'' -

Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise belediye başkanlarınnın kulüb başkanlığı yapamasından şikayetci oldu. Bu konunun mecliste ayrıntılı şekilde görüşülmesi gerektiğini belirten Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü.

''Buraya gelirken puan durumuna baktım. Acaba kaç takımı belediye başkanları Futbol takımlarını sponsorluğunu yapıyor. Gördüğüm kadarıyla yüZde elli belediye başkanları destek veriyor. Bugün için Anadoluda bir çok şehir zor durumda. Onların kalkındırılması konusunda belediye başkanlarına çok iş düşüyor.

Bir tarafta su, yol işleri ile uğraşırken, insanların problemlerini üstlenmek zorundalar. Sosyal aktivite konusundada işler yapmak zorundalar. Özellikle spor konusunda belirgin işler yapılmalı. Yapılmazsa genç nüfus büyük şehirlere göç ediyor. Şuan belediye başkanlarına kulüb başkanlığı yapma yasağı getirildi. Mecliste bu konu konuşulmalı ve başkanlara yardımcı olunmalı. Artık herşey açık ve şeffaf olmalı. Belediye başkanların onursal başkanlık sıfatından kurtulmalı.''

- TOPBAŞ: ''GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ'' -

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ta geleceğe yatırım amaçlı bir çok spor salonu yaptıklarını ve bu projelerinin devam ettiğini açıkladı;

''Ulusal alanda ülkemizi temsil edecek yeterli sporcumuz yok. Son olimpiyatlarda komşumuz Yunanistan 400 sporcu ile katılırken bizim sporcu sayımız çok çok altındaydı. Geleceğe yatırım amacıyla okullarımızda spor salonu yapıyoruz. 200 salon projemiz var. 400 Bin öğrencimiz bundan faydalanacak. Yerel yönetimler olarak 17 noktada spor kompleksi oluşturduk. Spor'a olan katkımız İstanbul belediyesi olarak bundan sonrada devam edecektir.''

- GÜLER: ''İYİ SEYİRCİ KÖTÜ SEYİRCİYİ KOVMALI'' -

Türkiye'de sporun Futbol olarak algılanmakta olduğunu belirten İstanbul Valisi Muammer Güler ise, "Futbolun da sadece Süper Lig dediğimiz Turkcell Süper Ligi'nden oluşmadığını bilmeliyiz. İstanbul il spor idaresi son 3,5 yılda Cumhuriyet tarihinin en fazla yatırımını yapmıştır" dedi.

Vali Güler, spor okullarında bir çok branşta genç sporcular yetiştirildiğini de belirterek sözlerini şöyle tamamladı; "Türkiyede ne yazıkki herşey başarıya endekslenmiş. En önemli konulardan biride sporda şiddet konusu. Yasalar çıkartıldı. Malesef iyi seyirci kötü seyirciyi kovmazsa çözüm bulunacağını sanmıyorum. Anons siteminin stadlarda etkili olacağına inanıyorum.

Futbol Federasyonu kulüblerin alacağı cezalarda daha etkin olmalarını istiyorum. RTÜK'te bu konuda etkili olmalı. Şiddettin ortadan kaldırılması için ayrıca stad içinde seyircilerin takibi yeterli değil. Küfreden birine ceza verme konusunda yasalar yetersiz kalıyor. Spor basınında bu konuda elinden geleni yapması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious