Sporist'06 Spor Zirvesi yapıldı

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Terim, dünya üçüncülüğü bulunan milli takımın bundan sonraki hedefinin Dünya ve Avrupa şampiyonluğu olduğunu söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fatih Terim yaptığı açıklamada dünya üçüncülüğü bulunan milli takımın bundan sonraki hedefinin Dünya ve Avrupa şampiyonluğu olduğunu söyledi. Terim sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hedefimiz bulunduğumuz konumdan daha ileri gitmek. Alınan başarıların rehavetinde kalmadan yeni hedeflere gitmek hayat felsefemiz oldu. Son 15 yılda uc noktalar hedefledik ve bunun içinde olduğum için mutluyum. Benden önce milli takıma kim emek sarfetmişse, bir tuğla koymuşsa Allah razı olsun. İlk amacımız Türkiye'de futbolcu lisansını arttırmak gayretindeyiz. Milli takımının önünde iki hedef var. Biri Dünya diğeri Avrupa şampiyonu. Zaten dünya üçüncüsü olan bir milli takımın önüne başka hedef koyamazsınız. Hedefe giderken bazı maçlarımızı seyircisiz oynayacağız. Herşeyin üstesinden gelecek gücümüz var.''

''DEVAMLILIK ÇOK ÖNEMLİ''

'Benim değişmeye niyetim yok ama gelişmeye çalşıyorum' diyen Fatih Terim maaşı ile yapılan süpekülasyonlarada cevap verdi. Terim, ''Benim ilk maaşım 5 milyon liraydı. Türk milli takımını ilk kez Avrupa şampiyonasına götürdüğüm zaman ise 150 milyon olmuştu. Dünyanın en gereksiz konuşulmaması gereken bir konusu bu. Futbol Federasyonu'nun bugünkü geliri heryerde hertürlü aktiviteyi yapmaya gücü yeter. Ben 6 sene süreyle milli takımda çalıştım. Avrupa'ya baktığımız zaman diğer teknik direktörlerde bu sayı 12'dir. Futbol federasyonu yönetimi ise ancak ölünce değişiyor. Görevde bulunduğumuz sürece bir çok genç futbolcuyu bulup Türk futboluna kazandırdık. Ben milli takımda maddi yönden en kısıtlı dönemide gördüm. Kimsenin paraları boşa harcama lüksü yoktur. Bir futbolcuyu Türk futboluna kazandırmanın karşılığı yoktur. Federasyon bize yetki vermişse bizde en ekonomik şekilde kullanıyoruz'' dedi.

YABANCIYLA TÜRK FUTBOLUNUN ÖNÜ KESİLMEZ

Fatih Terim ayrıca son günlerde yaşanan hava sıcaklığı nedeniyle sıvı kaybından ötürü yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak ise, ''İki tane vasıtanın içi donatılmış bir şekilde mobil sağlık ekibinin oluşturulmasını Futbol federasyonuna teklif ettim. Sporcuların her ölümü dramatiktir. Her sporcunun sağlıklı olduğunu düşünürüz. Sıcak havadan ve sıvı kaybederek sadece ölünmüyor. Çeşitli etkilerden ölüm sayısı dünyada yüzde ondur. Malesef ölümler olacaktır. Biz Adana'nın gündüz sıcağında oynadık'' yorumunu yaptı.

Yabancı kontenjanının Türk futbolunun önünü kestiği görüşüne katılmadığını belirten Terim, ''Ben milli takımı gündeme getirerek bazı şeylerin arkasına sığınılmasına karşıyım. Olayın özü aslında Mehmet Aurelio'nun milli takıma alınması. Ben birini seçmişsem şunu beklerim. Benim ülkemin insanı beni tanıdığı için birşey bildiğimi bilmeli. TC Vatandaşı olan her kim olursa olsun ihtiyacım varsa milli takıma alırım'' diye konuştu.

GÜNEŞ: ''YABANCI SAYISI ÜÇ OLSUN

Milli takımlar eski teknik direktörü Şenol Güneş ise futbolun içinde bulunanlara acımasızca eleştiriler yapıldığını söyledi. Güneş, '' Çocuklarımızı para kazanmaları için futbolcu yapmayalım. Bizler önce Futbol oynadık sonra para kazandık. Önce küfrettiğimiz oyuncuyu daha sonraki başarısında kahraman ilan ediyoruz yada tersini yapıyoruz. Beni milli takıma çağırdıkları zaman gol yediğimde kötü adam oldum. Benden iyisini alsalardı ozaman. Ben hiç bir futbolcuya ve teknik adamın suçu olduğuna inanmıyorum, hepsi başarılı. Şu güne geldik hala UEFA kriterlerini konuşuyoruz. Kurumsallaşma yolunda çok geride kaldık. Ulusal alanda başarılı olmak istiyorsak sahadaki Futbol oyunu kadar saha dışında yapılması gerekenleri yapmalıyız. Düşünceleri değiştirmek lazım. Yendiğimiz zaman övgü aldığımızda kaybettiğimiz zamanda nasıl davranılmasını bilmeliyiz. Taraftar olarak, futbolcu olarak, medya olarak hep beraber bunu başarmalıyız. Çok iyi teknik adamlarımız geliyor. Bunda tabiki Seep Piontek ve Derwal'in katkıları büyüktür. Eleştiri yapalım ama zarar vermeyelim. Işığı gözüne değil önlerine tutalım'' dedi.

Bu arada yabancı futbolcu kontenjanına da değinen Şenol Güneş, ''Ne zaman Avrupa birliğine girersek o zaman serbest olsun. Ama şuanda bence yabancı sayısı 3 olmalı. Tamamen yabancıya kapalı olmamak için bu sayı yeterli. Geçmişe baktığımız zaman kaç tane yabancı kaldı. Bize konan vizeyi bizde onlara koyalım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious