Sporu sabah saatlerinde yapın

  • Giriş : 03.08.2007 / 16:26:00

Aşırı sıcak havalarda sporun sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılması ve spor sırasında sürekli sıvı alınması öneriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, aşırı sıcak havalarda yapılan spor sırasında kalp atım sayısı artarken vücudun kaybettiği sıvı miktarının da arttığını vurguladı. Doç. Dr. Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:''Sıvı kaybı kalp ritmini etkileyebilir ve ritm bozuklukları ortaya çıkabilir. Aşırı sıcak havalarda, spor sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılmalı, sürekli ve az az sıvı alınmalı. Özellikle doğal içecekler ve içerisinde minerallerin olduğu sıvılar tercih edilmeli''

KLİMALAR TEHLİKELİ
Spor sonrasında ise kesinlikle klimalardan uzak durulması gerekiyor. Ani ısı değişimleri vücut adaptasyonunu bozar, solunum yolu, kas, iskelet sistemi, sindirim sistemi hastalıklarına sebep olabilir. Orta ve ileri yaş grubu için en ideal spor şekli, düşük dozda ve orta tempoda yürüyüşler şeklinde olmalı ve bu sırada mutlaka su da taşınmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious