SRC belgesinin süresi uzatıldı

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, ticari araç sürücüleri için çıkarılan Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC) alma süresinin 30 Nisan 2007 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Civelek, yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı'nca, ülke genelinde muafiyet hakkından yararlanabilecek bir milyon 250 bin sürücüden bugüne kadar 460 bininin başvuru yaptığı gerekçesiyle, sürenin uzatıldığını belirtti.

Bakanlığın, geçmiş yıllarda uygulanan Oda kaydını şart koşmadığını hatırlatan Civelek, şöyle dedi: "Ulaştırma Bakanlığı'nın Ticari Araç Sürücüleri için çıkarmış olduğu SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) alabilmek için son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2006, Türkiye genelinde muafiyet hakkından yaralanabilecek bir milyon 250 bin sürücüden yaklaşık 460 bin sürücü başvuru yaptığından, müracaat süresini 30 Nisan 2007 tarihine kadar uzattığını belirtmiştir.

Ayrıca Bakanlık daha önceki yılardaki gibi sürücünün Oda kaydını şart koşmamaktadır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden biri ile Bakanlığa müracaat etmeleri halinde eğitime ve sınava katılmaksızın doğrudan SRC belgesini alma hakkına sahip olacaklardır. Şoför esnafımız SRC belgesi için gerekli müracaat formunu ve geniş bilgiyi Odamızdan veya www.kugm.gov.tr ve http// ubgup.gazi.edu.tr internet adresinden alabilirler."

BAŞVURUDA İSTENEN EVRAKLAR

Cevdet Civelek, Doğrudan SRC belgesi almak isteyenler için başvuru sırasında şu evrakları hazırlamaları gerektiğini hatırlattı:

- Hangi tür SRC belgesi istendiğine dair, içinde adı soyadı, telefon ve adresin bulunacağı dilekçe

- İstenilen SRC türüne uygun ve 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden biri,

- Belge ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu.

- T.C. Kimlik numarası işlenmiş nüfus cüzdanı fotokopisi.

- 2 adet vesikalık fotoğraf

Civelek, belge ücretlerinin, T.C. Vakıflar Bankası Emek Şubesi'nin Ulaştırma Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi'ne ait 0158007285683847 nolu hesabına 11 YTL, Gazi Üniversitesi'ne ait 00158007285777450 nolu hesabına ise 11.80 YTL yatırabileceklerini kaydetti. Civelek, başvuruların Gazi Üniversitesi, Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik, İnceleme, Değerlendirme ve Geliştirme Merkezi ile Ulaştırma Bakanlığı Bürosu'na yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious