Srebrenica annelerinden BM ve Hollanda'ya dava

Srebrenica annelerinden BM ve Hollanda'ya dava.28597
  • Giriş : 19.06.2008 / 09:14:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, BM'ye karşı Lahey'de dava açan Srebreniça kıyımından kurtulanların ve yakınlarını kaybedenlerin hislerini paylaştığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Sözcüsü Michelle Montas, gazetecilerin Lahey'de Srebreniça kurbanlarının yakınlarının BM'ye karşı açtıkları davayla ilgili soruları üzerine BM adına bir açıklama yaptı.

Montas, açıklamasında, davanın hem çeşitli kişiler hem de ''Srebrenica Anneleri Vakfı'' tarafından BM'ye ve Hollanda'ya karşı Lahey'de açıldığını doğruladı ve Srebrenica katliamından sağ kurtulanların ve katliamda yakınlarını kaybedenlerin, Bosna savaşıyla ilgili olarak adalet beklemekte haklı olduğunu belirtti.

BM'nin bu tür trajedileri gelecekte önlemek için tam donanımlı olması gerektiği kaydedilen açıklamada, ''BM'nin hukuki süreçten muaf olduğu'' da bildirildi.

Açıklamada, BM'nin bu tür durumlarda ''dokunulmaz'' olmasının, trajedinin ardından Srebreniça'daki insanlara yardım etme sorumluluğunu kesinlikle azaltmadığı belirtti.

Montas, BM'nin ''sorumluluklarının farkında olduğunu'' belirterek, Lahey'de görülmeye başlanan davada BM'nin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine ise ''hayır'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious