Sri Lanka çatışmalar devam ediyor

Sri Lanka çatışmalar devam ediyor.17182
  • Giriş : 26.04.2009 / 11:08:00

Sri Lanka'da çatışmalar bütün şiddetiyle devam ediyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sri Lanka'da çatışmaların bütün şiddetiyle devam ettiği Tamil gerillaların kontrolündeki bölgeye girdi. Ordunun top atışları ve ağır silahlarla gerillalara son darbeyi vurmak için son şiddetiyle saldırıları Cihan kamerasına yansıyan görüntülerde 3-5 kilometre uzaklıkta yükselen çatışma dumanları açıkça gözüküyor.

Başta Birleşmiş Milletler ve Amerika'nın yoğun baskıları sonucu Sri Lanka hükümeti ordunun gözetiminde bir grup gazetecinin bölgeye girmesine izin verdi. Sabah 4'te Ordu sözcüsü Tuğgeneral Udaya Nanayakkara'nın önderliğinde Colombo'daki askeri Ratmalana havaalanından Sri Lanka ordusuna ait uçakla havalanan gazeteci grubu Anuradapura havaalanına iniş yaptı. Gazeteciler daha sonra askeri helikopterle yakın zamanda kadar Tamil gerillaların sözde başkenti olan Kilinoçi'ye indi.

Şehri terk etmeden önce bütün binaları yıkan gerillaların Hinduizm'de kutsal olan hayvanlara dokunmaması, en çok dikkat çeken manzaraların başında geliyor. Sivilleri zorla yanlarında götürdükleri için hayalet şehrine dönüşen yerlerde sadece askerlere ve serbest dolaşan binlerce büyükbaş hayvana rastlamak mümkün.

Kilinoçi şehrinden sonra askeri tanklarla 1 hafta önce ele geçirilen Tamil gerillalarının son kalesi Puthukudirippu kasabasına hareket eden Cihan muhabiri çatışmaları yerinde görüntüledi. Tamil gerillalarının, yol üstünde taş üstünde taş bırakmayarak herşeyi yıktıkları açıkça görülüyor. Yetkililer aynı gün gerillalardan kaçarak Puthukudirippu'ya ulaşan yaklaşık 500 sivilin bölgede birkaç gün bekletildikten sonra Vavuniya'daki geçici kamplara gönderileceğini söyledi.

Kilinoçi şehrinde Tamil gerillalarının yakın zamana kadar "Barış Sekreterliği" olarak kullandıkları binada bölge komutanı Tuğgeneral Shavendra De Silva Cihan'a yaptığı açıklamasında "Son 30 yıldır devam eden çatışmaların sonuna geldik. Askerlerim bir kaç gün önce Tamil gerillalarının son kasabası Puthukudirippu'yu ele geçirdi. Gerillalar halen yaklaşık 20 bin sivili rehin olarak tutuyorlar. Adadaki bütün askeri havaalanlarından siviller için buraya gıda, ilaç gibi acil ihtiyaç maddelerini taşıyoruz. Ümidimiz daha fazla can kaybı olmadan bu savaşı bitirmektir." dedi.

Tamil gerillalarından arda kalan tank, denizaltı, gaz maskeleri, ağır makineli tüfekler, el bombaları, haberleşme araçları gibi binlerce savaş aleti, Tamil gerillalarının dünyanın en iyi donanımlı organizasyonlarından biri olduğunu gözler önüne seriyor.

Önümüzdeki günlerde dünyanın her bölgesinden uluslararası kuruluşların geçici kamplarda hayat mücadelesi veren yaklaşık 200 bin sivil için adaya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*