Sri Lanka İngiltere'yi uyardı

Sri Lanka İngiltere'yi uyardı.11405
  • Giriş : 15.02.2009 / 21:54:00

Sri Lanka, Tamil gerillaları ile olan askeri mücadelesini politik yollarla çözmek için adaya tek taraflı özel elçi atayan İngiltere'yi içişlerine karışmaması konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adada Tamil gerillalarının rehin olarak tuttuğu yaklaşık 150 bin sivili kurtarmak için hükümetin yanında başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok uluslararası kuruluş büyük çaba harcıyor.

Hükümetin sözcüsü Keheliya Rambukwella, "İngiliz özel elçisi dünyanın en güzel adası olan Sri Lanka'ya turist olarak gelebilir. Güneydeki muhteşem sahillerimizde güneşlenebilir." dedi. Sri Lanka ordusu da, "Son 30 yıldır hükümete karşı silahlı mücadele veren Tamil gerillalarını 200 kilometrekarelik bir alana sıkıştırmış ve sadece 700 terörist hayatta kalmışken mücadeleyi durdurmak saçmalıktır." dedi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın özel elçiyi Sri Lanka'nın izni ile atadığı iddialarını yalanlayan Sri Lanka hükümeti yaptığı açıklamada " İngiltere'ye özel elçi konusunda herhangi bir söz verdiğimiz iddialarını şiddetle kınıyoruz. Bu karar hükümetimize sorulmadan alınmış tek taraflı bir karardır. Karar aynı zamanda Sri Lanka'nın özgürlüğüne saygısızca tecavüz etmektir. Bu tür girişimler hükümetimizin teröre karşı mücadelesine darbe vuracak ve istikrarsızlığı körükleyecektir" dedi.

İngiltere'nin ana muhalefetteki Muhafazakar Parti üyesi Liam Fox da Sri Lanka hükümetine danışmadan adaya eski savunma sekreteri Des Browne'yi özel elçi atayan Başbakan Gordon Brown'ı sert bir dille eleştirdi. Fox, "Brown ekonomiye çok büyük zarar verdiği gibi ilişkilerimizin çok iyi olduğu ülkelerle de bağlarımızı koparıyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*