Sri Lanka kan gölü

Sri Lanka kan gölü.17182
  • Giriş : 16.09.2008 / 12:33:00

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, ayrılıkçı Tamil gerillalarıyla görüşmeleri reddederek, yakında isyancı grubu ezip yıllardır süren iç savaşa son vereceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rajapaksa, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmeler için artık zamanın bittiğini belirterek, isyancılar için silahlarını bırakıp teslim olmaktan başka seçeneğin kalmadığını ifade etti.

Rajapaksa, 25 yıldır süren isyancılarla mücadelede yakında zafere ulaşacaklarından emin olduğunu vurgulayarak, "onların zayıflamakta olduğunu biliyorum" diye konuştu.
Rajapaksa, Tamil gerillalarının ormanlara kaçmasına izin vermeyeceklerini belirterek, isyancıların lideri Prabakharan ve istihbarat şefi Pottu Amman"ı ele geçirene kadar gerillaları takip edeceklerini kaydetti. Bazı uzmanlar, çatışmalarda son zamanlarda güvenlik güçlerinin gerillalara karşı belirgin bir üstünlük yakalamalarına rağmen, Tamillerin adanın kuzeyindeki ormanlara çekilerek gerilla savaşına devam edebileceklerini belirtiyor.

Bu arada Sri Lanka"da süren çatışmalarda da 35 isyancı ile 3 askerin öldüğü bildirildi. Ordudan yapılan açıklamada, isyancıların kalesi Kilinochchi"nin Akkarayankulam köyündeki şiddetli çatışmalarda 18 Tamil ile 3 askerin öldüğü belirtildi.
Açıklamada, ülkenin çeşitli bölgelerinde çıkan çatışmalarda ise 17 gerillanın öldürüldüğü kaydedildi.

Tamillere ait internet sitesi TamilNet"te ise Akkarayankulam"daki çatışmalarda 22 askerin öldüğü, militanların büyük direniş gösterdikleri askerleri geri püskürttüğü ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*