Sri Lanka ordusu katliam yaptı!

Sri Lanka ordusu katliam yaptı!.17008
  • Giriş : 10.05.2009 / 11:25:00

Sri Lanka ordusu savaş bölgesinde siviller için oluşturulan “güvenlik bölgesi”nde katliam yaptı. Tamill kaynakları, roket ve topçu saldırıda en az 257 kişinin öldüğünü, 814 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sri Lanka ordusu savaş bölgesinde siviller için oluşturulan “güvenlik bölgesi”nde katliam yaptı. Tamilli kaynaklar, dün gece başlayan ve sabaha kadar süren roket ve topçu saldırıda yüzlerce kişinin öldüğünü bildirdi.

Tamilnet internet sitesinin geçtiği habere göre Sri Lanka ordusu, Vanni yakınlarındaki sivil hedeflere füze ve toplarla saldırı düzenledi. Bölgedeki sağlık kaynakları, hükümet tarafından savaşta mahsur kalan siviller için ilan edilen "güvenlikli bölge"ye yönelik gece başlayan bombardımanın sabah 09.25"e kadar devam ettiğini söyledi.

2 bin sivilin hedef alındığı saldırıda yüzlerce sivilin ölümü ile tam bir katliamın yaşandığı bildirildi. Saldırının yapıldığı noktada ortalığın ceset dolu olduğu aktarıldı.

Mullivaaykkaal"daki bir okulda oluşturulan seyyar hastane sağlık çalışanları, şimdiye kadar 67"si çocuk 257 cesedin hastaneye ulaştığını söyledi. Saldırıda 112"si çocuk 814 kişinin de hastaneye yaralı olarak getirildiği kaydedildi.

SON 24 SAATTE 2 BİNDEN FAZLA ÖLÜ

Başkent Kolombo"da bir insan hakları savucusu uluslar arası toplum ve BM gözü önünde bu güne kadar böylesi bir katliama tanık olunmadığını söyledi. Tamil ve uluslar arası insan hakları örgütleri, Sri Lanka ordusunun direkt sivilleri hedef alan saldırılarda bulunduğunu söylüyor. LTTE uluslararası ilişkiler sözcüsü son 24 saat içinde 2 binden fazla sivilin katledildiğini belirterek, "Bu devlet terörü ve savaş suçudur" dedi. Sözcü uluslararası güçlere de acil müdahale çağrısında bulundu.

Merkezi New York"ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) dün yaptığı bir açıklamada, Sri Lanka ordusunun çatışma bölgesindeki hastanelere saldırılar düzenlediğini belirtmişti. 2 mayıs günü Mullavaika"da bir hastaneye düzenlenen top saldırısında 68 kişi ölürken 87 kişi yaralanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre çatışmaların şiddetlendiği Tamil bölgesinde sadece bu yılın başından bu yana en az 6 bin 500 sivil hayatını kaybetti.

Sri Lanka hükümet, Norveç"in arabuluculuğunda Tamil Eelam Kaplanları Örgütü ile varılan ateşkes ve barış anlaşmasını 2008 yılı başlarında geçersiz kılarak Tamil ülkesine yönelik ağır saldırılar başlattı. Bölgenin çoğu Ordu güçleri tarafından ele geçirilirken, Tamil gerillaları dar bir alan içinde mücadelelerini sürdürüyor. Tamil gerillaların ateşkes ve barış çağrılarını reddeden Sri Lanka hükümet, gerillalara koşulsuz teslim olmayı dayatıyor.

Sri Lanka ordusu ile Tamil gerillaları arasında 30 yıldan fazladır süren savaşta 80 bin kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*