Sri Lanka ordusuna Tamil'i sev emri

Sri Lanka ordusuna Tamil'i sev emri.17182
  • Giriş : 03.06.2009 / 09:22:00

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, uzun süren iç savaşın sonunda halka birlik olması, orduya da etnik Tamil azınlığa yakınlaşması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Rajapaksa, Sri Lanka ordusunun geçen ay, 25 yıldır şiddet eylemlerini sürdüren ayrılıkçı Tamil Kaplanları'nı yenilgiye uğratması dolayısıyla düzenlenen askeri törende konuşma yaptı.

Sri Lanka Devlet Başkanı, Tamil dilinde yaptığı konuşmasında, savaşın, Tamillere değil militanlara karşı yapıldığını hatırlatarak, "Sevgili askerler, artık teröristlere karşı savaş sona erdi, şimdi Tamil halkının kalbini kazanmalısınız. Tamilce konuşan insanları korumalısınız, korku ve şüpheden uzak yaşamalılar. Bu, hepimizin sorumluluğudur" dedi.

Ordunun geçen ay, Tamil Kaplanları'na düzenlediği operasyondan sonra daha katı güvenlik önlemleri alınması endişesi taşıyan Tamil azınlık, yönetimde daha fazla söz sahibi olma yönündeki tarihi taleplerinin de görmezden gelineceğini düşünüyor.

BM'nin rakamlarına göre, Sri Lanka'da 25 yıl süren iç savaşta 80 bin ila 100 bin kişi hayatını kaybetti, 280 bin kişi evinden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*