Sri Lanka'da 20 binden fazla sivil öldü

Sri Lanka'da 20 binden fazla sivil öldü.17008
  • Giriş : 29.05.2009 / 13:50:00

Sri Lanka'da, orduyla isyancılar arasında son haftalardaki çatışmalarda 20 binden fazla sivilin öldüğü ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesindeki haberde, gazetenin ele geçirdiği BM belgelerine göre yüz binlerce sivilin sığındığı çatışma olmayan bölgelerde Nisan ayı sonuna kadar yaklaşık 7 bin sivilin öldürüldüğü belirtildi.

Haberde, BM belgelerine göre daha sonra ölü sayısının çok arttığı ve 19 Mayısa kadar günde ortalama bin sivilin öldürüldüğü iddia edildi.

Böylece ölü sayısının 20 bini geçtiği ileri sürülen habere göre, bir BM kaynağı, ölü sayısının daha fazla olduğunu söyledi.

Haberde, sivillerin büyük bölümünün, isyancıların sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı mülteci kamplarına hükümet güçlerinin düzenlediği top saldırılarında öldüğü ileri sürüldü.

The Times'ın haberinde, bu bilgilerin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Sri Lanka ziyaretinde havadan çekilen fotoğrafların analizi, görgü tanıklarının ifadeleri ve uzmanlarca da desteklendiği belirtildi.

Gazeteye açıklamada bulunan Londra'daki bir Sri Lankalı yetkili ise iddiaları reddederek, "hükümetin bombardımanlarında sivillerin ölmediğini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*