Sri Lanka'da 25 yıllık iç savaş sona erdi

Sri Lanka'da 25 yıllık iç savaş sona erdi.17182
  • Giriş : 16.05.2009 / 21:39:00

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapakse, ayrılıkçı Tamil gerillalarını askeri olarak yendiklerini ve 25 yıllık iç savaştan zafer kazanarak çıktıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ürdün'de uluslararası bir toplantıda konuşan Rajapakse, ''Hükümetimiz, ordumuzun kayıtsız bağlılığıyla, emsalsiz bir insani operasyon sonucu Tamil Ealem Kurtuluş Kaplanlarını (LTTE) askeri olarak nihayet yenmiştir. Terörizmi alt eden bir ulusun başkanı olarak pazar günü, LTTE'nin barbar davranışlarından tamamen kurtulan ülkeme döneceğim'' dedi.

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, Rajapaksa'nın açıklamasının resmi bir zafer ilanı olmadığını, Rajapaksa'nın ülkeye döndükten sonra devlet televizyonundan yapacağı açıklamayla zafer ilan edeceğini söyledi.

Ordudan yapılan açıklamada, LTTE'nin kurucusunun da aralarında bulunduğu bir grup gerillanın ülkenin kuzeydoğusundaki kıyı şeridinde bir kilometrekarelik alanda sıkıştırıldığı belirtildi. Kıyı şeridinin tamamının kontrolünün, 1983'ten beri ilk kez ele geçirildiği, çatışmaların gün boyu devam ettiğini ve yaklaşık 12 bin sivilin bölgeden kaçtığı duyuruldu.

Açıklamada, militanların kendi cephaneliklerini havaya uçurduğu ve bölgeden güçlü patlama seslerinin duyulduğu belirtildi. Savunma Bakanlığı, gerillaların toplu intihara hazırlanma ihtimallerinden bahsetmişti.

Öte yandan militanlara ait Tamilnet adlı internet sitesinde ''Kolombo'nun, katliam yaparak ve sivilleri kan gölünde boğarak savaşı 48 saat içinde bitirme yaklaşımı yıllardır süren bir çatışmayı asla çözmeyecek. Tam tersine krizi öngörülemeyen bir seviyeye yükseltecek'' ifadesi yer aldı.

BM verilerine göre, 20 Ocak-7 Mayıs tarihleri arasında 7 bin sivil öldü, yaklaşık 17 bin sivil yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*