Sri Lanka'da 300 kişi hastanede rehin

  • Giriş : 28.01.2009 / 10:42:00

Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları'nın, Kızılhaç ve BM görevlilerinin ülkenin kuzeyinde bulunan bir hastanedeki 300 hastayı tahliye etmesini engellediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daily News adlı hükümet gazetesi, "Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları teröristleri tüm bu hastaları canlı kalkan olarak rehin tutuyor" denildi.

Gazete, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve BM'ye ait yaklaşık yirmi araçlık konvoyun, militanlarla hükümet birliklerinin çatıştığı kuzey bölgesindeki bu hastaneye girişlerinin engellendiğini belirtti.

Öte yandan, Uluslararası Kızılhaç Komitesi dün Cenevre'de yayımladığı bildiride, ülkenin kuzeydoğusunda insani durumun ciddi boyutlarda kötü olduğunu, 250 bin kişinin, 250 kilometre karelik çatışma bölgesinde sıkıştığını ve kaçamadığını kaydetti.

Örgütün Güney Asya Operasyon Direktörü Jacques de Maio, insanların ateş altında kaldığını, hastaneler ve ambulansların bombardımanlarda vurulduğunu, birçok insani yardım görevlisinin de yaralıları tahliye ederken yaralandığını, bu yüzden Kızılhaç'ın bölgeye müdahale edemediğini bildirdi.

Kızılhaç, her iki tarafa, sivil halkın bölgeyi terk edebilmesine izin vermesi çağrısında bulundu.

Sri Lanka'da, 1983 yılından bu yana meydana gelen çatışmalarda 70 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*