SRi Lanka'da gazeteciye dayak

SRi Lanka'da gazeteciye dayak.8265
  • Giriş : 02.06.2009 / 09:14:00

Sri Lanka'da, Çalışan Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri olan gazeteci Poddala Jayantha, kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından kaçırılarak dövüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkent Colombo'nun dış mahallelerinden Nugegoda'daki evinin yakınında saldırıya uğrayarak başından ve ayağından yaralanan Jayantha, hastanede tedavi altına alındı.

Gazeteci arkadaşlarının açıklamalarına göre, Jayantha evinin yakınlarında yürürken bir grup adam tarafından beyaz bir kamyonete bindirilerek darp edildi. Saldırganlar, kentin dışındaki bir bölgede araçtan indirmeden önce gazetecinin saçlarını ve sakalını da kesti.

Colombo Hastanesi doktorları, yaralı gazetecinin hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi.

Basın özgürlüğü konusunda çalışmalar yürürken Jayantha'nın, hükümet yandaşları tarafından muhalif bir isim olarak nitelendiği belirtilirken, Sri Lanka'da son yıllarda yerel medyada eleştirilere karşı yoğun baskıların bulunduğuna dikkat çekildi.

Sri Lanka'da hükümetin verilerine göre 2006'dan bu yana 9 gazeteci öldürüldü, 25'i saldırıya uğradı. Uluslararası Af Örgütü de Sri Lanka'da aldıkları ölüm tehditleri yüzünden en az 20 gazetecinin ülkesini terk ettiğini bildiriyor.

Basın- yayın örgütleri, Sri Lanka'yı gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli yerlerden biri olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*