Sri Lanka'da mülteci sayısı 100 bini geçti

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Sri Lanka'da, çatışmalar nedeniyle evlerinden olanların sayısının 100 bini geçtiği bildirilirken, Tamil kökenli bir milletvekili de uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Ordu verilerine göre, çoğu etnik Tamil olmak üzere 105 bin civarında mülteci, devlet denetimindeki bölgelerde barınaklara sığındı.

Battiocala bölgesinden meclis üyesi Senadhiraja Jeyanandamoorthy ise şu anda bölgede 40 bin mülteci olduğunu, bu kişilerin gıda ve barınma ihtiyaçlarının karşılanamadığını söyledi. Jeyanandamoorthy, hükümeti suçladığı konuşmasında sivillerin hedef olarak kaçmak zorunda aldıklarını savundu ve uluslararası toplumun duruma müdahale etmesini istedi.

Sri Lanka ordusu ise sivil bölgelerin hedef alındığı suçlamalarını yalanladı.

Ordu sözcüsü Prasad Samarasinghe, Tamil gerillalarının sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını, hükümetinse kaçan siviller için güvenli yerler oluşturduğunu belirtti.

Samarasinghe, son 24 saat içinde 9910 kişiden oluşan 2484 ailenin Batticalao'da isyancıların kontrolündeki bölgelerden hükümetin kontrolündeki bölgelere geçtiğini açıkladı. Son 2 haftada bu sayının 42 bin olduğu kaydediliyor.

Sri Lanka'da, 1983'ten bu yana Tamil gerillalarıyla süren çatışmalarda 65 bin kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious