Sri Lanka'da savaş bitti

Sri Lanka'da savaş bitti.17008
  • Giriş : 19.05.2009 / 23:18:00

Sri Lanka hükümetine karşı 26 yıldır silahlı mücadele veren Tamil gerillalarının lideri Velupillai Prabhakaran'ın ölümü kesinlik kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sri Lanka Ordu Komutanı Orgeneral Sarath Fonseka, "Ülkeyi harap eden Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları örgütü lideri Velupillai Prabhakaran, yaklaşık 200 askeriyle beraber savaş meydanında öldürüldü" dedi. Ayrıca gerillalarının bütün önemli liderleri de hayatını kaybetti.

Prabhakaran'ın ölümünün kesinlik kazanması ile Sri Lanka bayram havasına büründü. Halk bayraklarla sokaklara döküldü. Sevinç gösterileri bütün ülkeye yayıldı. Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, Velupillai Prabhakaran'ın ölüm haberini alır almaz kuvvet komutanları ve bakanları ofisine çağırdı. Savunma Bakanı ve komutanlar resmi olarak savaşın bittiğini cumhurbaşkanına ilan ettiler.

Mahinda Rajapaksa, bugün Sri Lanka meclisinden halka seslendi. Rajapaksa, konuşmasında, "Ordumuz 25 yıllık iç savaşın ardından, ülkemizi gerillalardan temizledi. Terörizmden tamamen kurtulduk ve adamızın bütününde hakimiyet sağladık'' dedi.

Tamil gerillalarından kurtarılan yaklaşık 200 bin sivil geçici kamplarda tutuluyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-ki Moon sivillerin durumunu görüşmek için bu hafta içinde Sri Lanka'yı ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*