SSCB'nin savaş sığınakları satılıyor

SSCB'nin savaş sığınakları satılıyor.18358
  • Giriş : 08.06.2009 / 09:31:00

Letonya'da Sovyetler Birliği döneminden kalan nükleer sığınaklar, kamu kuruluşları ve ticari işletmelere devrediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin IMF'den mali destek de beklediği proje çerçevesinde sığınakların mevcut özel statülerini kaldırdığını belirten yetkililer, bu şekilde sığınakların yerel yönetimler ve şirketlere devredileceğini, yeni sahiplerinin diledikleri şekilde kullanabileceğini, ayrıca halen yılda 3,4 milyon dolara mal olan sığınaklardaki hidrolik kapılarının masrafından da sorumlu olmayacaklarını kaydetti.

İtfaiye İdaresi sivil savunma bölümü başkanı Maigurs Ludbarzs, ülkedeki toplam 331 nükleer sığınağın barış zamanı hiç bir fonksiyonu bulunmadığını belirterek, ayrıca olası bir savaşta da nüfusun sadece yüzde 5'i için yer olması nedeniyle ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

Ülkesinin böylece Soğuk Savaş döneminin bir başka bölümünü sona erdirdiğini ifade eden Ludbarzs, daha önce bu sığınakların bakım ve yeniden işlerlik kazanması için proje hazırladıklarını, ancak 13,8 milyon dolarlık maliyeti bulunan projenin hükümet tarafından reddedildiğini kaydetti.

Devredilme işleminin daha önce kısıtlı olarak yapıldığı ülkede bu sığınaklardan bazıları halen balık konserve fabrikası, depo ve müze olarak kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*