SSD sanıldığı kadar yeşil değil

SSD sanıldığı kadar yeşil değil.16659
  • Giriş : 02.07.2008 / 21:54:00

Tom's Hardware isimli site, SSD sürücülerin iddia edildiği gibi enerji tasarrufu yapmadığını savunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Veri bozulmasının önüne geçtiği ve performansı artırdığı için veri depolamanın geleceği olarak görülen SSD (Solid State Disk - Katı Hal Diski) teknolojisi, aynı zamanda az enerji tükettiği için çevre dostu olduğu iddiasıyla pazarlanıyor. Ancak, "Tom's Hardware" isimli donanım inceleme sitesi, durumun tam tersi olduğu inancında.

Sitenin eleştirmenleri son birkaç aydır yedi değişik markaya ait 10'dan fazla SSD'yi performans testlerine tabî tutmuşlar. Yetmemiş, ellerinde bulunan bir Dell Latitude D630'a takarak kıyaslamaya almışlar. Sonuçta işlem hızının gerçekten arttığı, ancak bilgisayarın değil enerji tasarrufu yapmak, normalden fazla enerji tükettiği ortaya çıkmış.

Geleneksel sabit disk sürücüler, pil ömrünü daha hesaplı kullanıyormuş. Bunun sebebi mekanik sabit disk sürücülerin sadece kafalarını hareket ettirmeleri gerektiğinde enerji çekmesi, SSD'lerin ise kullanma süresi boyunca hep açık kalması.

Bu durum, SSD teknolojisinin gelişmesi ve yayılmasına engel olacak gibi görünmüyor, çünkü reklamı yapılan diğer özellikler gerçek. Ancak gezgin teknologların pil ömrü konusunda sırtını SSD'ye dayamaması, firmaların da bu parçaları "yeşil teknoloji" olarak kakalamaktan vazgeçmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious